Ćwiczenia na brzuch: zasady, przykłady, efekty

Płaski, jędrny brzuch postrzegany jest jako bardzo atrakcyjny. Niestety nie każdy może się takim pochwalić, a niewielkie fałdki wpędzają w kompleksy zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Zamiast kupować coraz większe ubrania, na plaży chować brzuch pod ręcznikiem i unikać aparatu fotograficznego, zacznijcie działać. Poniżej prezentujemy sposoby i ćwiczenia na brzuch, dzięki którym zapomnicie o gorsetach, luźnych swetrach i wiecznie rozpiętym guziku spodni.

Najskuteczniejszym i polecanym przez trenerów sposobem są ćwiczenia na brzuch. Dołączcie do nich odpowiednią dietę (np. Dieta ABS – dieta płaskiego brzucha), a w krótkim czasie będziecie z dumą chwalić się swoim nowym, płaskim i umięśnionym brzuchem.

Spalenie tłuszczu z talii i wzmocnienie mięśni będzie łatwiejsze, gdy zapoznacie się z kilkoma zasadami. Dzięki temu unikniecie też błędów, które mogą być przyczyną kontuzji. Przed przystąpieniem do ćwiczeń na brzuch, skonsultujcie się z lekarzem.

Ćwiczenia na brzuch – zasady

Żadne ćwiczenia nie będą skuteczne, gdy będziemy wykonywać je rzadko, nawet jeśli będą bardzo intensywne. Regularne treningi, nawet krótkie, ale częste, przyniosą o wiele lepszy i szybszy efekt – 3-4 razy w tygodniu wystarczą. W pozostałe dni skupmy się na ćwiczeniach aerobowych i zróbmy chociaż jeden dzień na odpoczynek.

Trening zacznijmy od rozgrzewki – uchronimy się przed kontuzjami, a oprócz tego rozgrzane mięśnie szybciej reagują na ćwiczenia. Na koniec wykonajmy rozciąganie.

Jednym z częściej popełnianych błędów przy ćwiczeniach na brzuch jest koncentrowanie się tylko na jednym mięśniu – najczęściej prostym. Pamiętajmy, że mięśnie brzucha są ze sobą połączone i prawidłowy, efektywny trening powinien uwzględniać je wszystkie. Jeszcze częściej trenujący pomijają mięśnie pleców, które pełnią ważną funkcję w prawidłowej postawie.

Nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń na brzuch może obciążyć kręgosłup, szczególnie w części lędźwiowej i odcinku szyjnym – przy brzuszkach nie dociskajmy podbródka do mostka, głowę podpierajmy tylko palcami (a nie splatajmy dłoni na potylicy), łokcie rozstawiajmy szeroko, a przy skłonach nie pomagajmy sobie rękami.

Problem, szczególnie początkującym, sprawia oddychanie. Wstrzymywanie oddechu, to wielki błąd. Zapamiętajcie, gdy napinamy mięśnie wydychamy powietrze ustami, a rozluźniając je wdychamy nosem.

Ćwiczenia na brzuch – przykłady


Ćwiczenia na brzuch mają jedną podstawową zaletę – do ich wykonywania nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu ani dużo miejsca. Spokojnie możemy ćwiczyć w domu. Nasz trening to mogą być klasyczne brzuszki i wszystkie jego odmiany, skręty tułowia, wypychanie nóg w pozycji leżącej, unoszenie zgiętych kolan.
Zamiast samemu układać sobie trening, można skorzystać z gotowego, np. pilatesu. Pilates to system ćwiczeń fizycznych rozwijający wszystkie mięśnie, szczególnie skuteczny w walce o płaski brzuch. Jego zaletą jest różnorodność i spokojne tempo, przez co jest uznawany za odpowiednią i bezpieczną dla każdego aktywność.
Wybrane asana jogi również będą sprzymierzeńcem w walce z fałdkami w talii i zastąpią tradycyjne ćwiczenia na brzuch.
Na pewno słyszeliście o Aerobicznej 6 Weidera – tymi ćwiczeniami spalicie tkankę tłuszczową, wzmocnicie i wyrzeźbicie mięśnie bez wychodzenia z domu.
Równie popularnym, co 6 Weidera jest ABS – tu pracujemy nie tylko nad brzuchem, ale też nad udami, pośladkami i biodrami.
Jeśli macie dość mocne mięśnie brzucha i nudzą Was klasyczne ćwiczenia, spróbujcie treningu z piłką stabilizacyjną. Nie są proste, ale przynoszą doskonałe efekty.

Na blogu znajdziecie też inne teksty dotyczące ćwiczeń mięśni brzucha, zajrzyjcie np. tutaj lub tutaj.

Ćwiczenia na brzuch – efekty

Efekty w postaci płaskiego, umięśnionego i mocnego brzucha pojawią się naprawdę szybko, gdy ćwiczenia na brzuch połączymy z dietą i dostosujemy się do kilku prostych zasad. Pamiętajmy, że nawet po osiągnięciu celu, warto dalej trenować, gdyż równie szybko możemy utracić to nad czym tak ciężko pracowaliśmy.

cwiczenia na brzuch
sxc.hu/cmpt

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

3 komentarze do “Ćwiczenia na brzuch: zasady, przykłady, efekty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *