Olej z ostropestu – właściwości, stosowanie, praktyczne porady

Ostropest plamisty, z którego nasion wytwarza się tłuszcz, już w czasach starożytnych uważany był za roślinę leczniczą. Obecnie olej z ostropestu jest znany przede wszystkim ze względu na swój dobroczynny wpływ na wątrobę. Chroni ją przed szkodliwym działaniem toksyn oraz wspomaga jej regenerację.

Z tego względu stanowi jeden z elementów odtruwania organizmu przy chorobie alkoholowej. Wykorzystywany jest również, jako wsparcie wątroby u osób przyjmujących silne leki lub cierpiących na żółtaczkę typu A, B i C. Po olej z ostropestu mogą sięgnąć również te z nas, które poszukuje naturalnego sposobu na ochronę organizmu przed szkodliwym działaniem toksyn, m.in. metalami ciężkimi, zawartych w pożywieniu, wodzie i powietrzu.

Olej z ostropestu – właściwości

W składzie oleju z ostropestu znajduje się około 50% kwasu linolenowego, czyli jednego z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Olej z ostropestu zawiera również sylimarynę. To tej substancji w głównej mierze zawdzięcz swoje lecznicze właściwości.

Olej z ostropestu:

  • Wspomaga pracę wątroby – sylimaryna stymuluje rozwój i regeneracje komórek wątrobowych.
  • Chroni nerki – szczególnie przed działaniem szkodliwych substancji, które przedostaną się do organizmu.
  • Obniża poziom złego cholesterolu – dzięki temu zapobiega miażdżycy a w konsekwencji udarowi oraz zawałowi serca.
  • Wspomaga wzrok
  • Działa przeciwzapalnie w chorobach jamy ustnejolej z ostropestu pomaga przy zapaleniu jamy ustnej, dziąseł i krtani.
  • Pomaga usuwać toksyny z organizmu.
  • Łagodzi skutki długotrwałego krwawienia menstruacyjnego.

Olej z ostropestu jest pomocny również w problemach skórnych, takich jak poparzenia, egzema czy trudno gojące się rany.

Olej z ostropestu – stosowanie

Olej z ostropestu możemy przyjmować doustnie oraz stosować zewnętrznie. Jeżeli chcemy wspomóc pracę naszej wątroby, nerek, układu sercowo-naczyniowego, wówczas należy pić niecałą jedną, małą łyżeczkę oleju trzy razy dziennie przed posiłkiem. Możemy również stosować go bezpośrednio na skórę. Producenci oleju przekonują, że nie posiada on skutków ubocznych, jednak warto skonsultować się z lekarzem, który ustali najlepszy dla nas sposób dawkowania tłuszczu z ostropestu. Ostrożność zachować powinny szczególnie kobiety w ciąży i dzieci przed 12 rokiem życia.

Olej z ostropestu – praktyczne porady

Produkty na bazie ostropestu możemy kupić w aptekach, sklepach zielarskich, sklepach ze zdrową żywnością oraz za pośrednictwem Internetu. Z rośliny tej uzyskuje się nie tylko tłuszcz, ale również mielony susz, z którego przygotowuje się napar do picia. Jeżeli chodzi o sam olej z ostropestu, to dostępny jest on w buteleczkach 100-, 200-, 250- i 500 mililitrowych. Zapłacimy za niego średnio od 15zł do 75 zł, w zależności od producenta i objętości. Po zakupie pamiętajmy, aby przechowywać go w chłodnym i zaciemnionym miejscu bez kontaktu z promieniami słonecznymi. Wówczas olej z ostropestu dłużej zachowa pełnie swoich właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *