Jak przyspieszyć metabolizm?

Tempo metabolizmu, czyli przemiany materii, ma decydujący wpływ na utrzymanie wagi. Jest to ważna kwestia dla osób, które próbują zrzucić zbędne kilogramy oraz tym, którym zależy na odpowiedniej pracy układu pokarmowego. Fachowcy opisali różne sposoby na to, jak przyspieszyć metabolizm, które opierają się na kilku podstawowych zasadach. Fundamentem jest odpowiednia dieta – trzy lub cztery posiłki dziennie (bogate w warzywa i owoce) oraz prowadzenie zdrowego trybu życia – unikanie przemęczenia, regularne wysypianie się i ćwiczenia fizyczne. Bez tego starania czynione w celu przyspieszenia metabolizmu nie przyniosą spodziewanych efektów. Zobaczcie, co jeszcze powinnyśmy wiedzieć o tym, jak przyspieszyć metabolizm.

Od czego zależy tempo metabolizmu

Chcąc dowiedzieć się jak przyspieszyć metabolizm należy uświadomić sobie, że tempo przemiany materii zależy od kilku czynników, takich jak:

  • płeć – przemiana materii u kobiet jest wolniejsza niż u mężczyzn,
  • waga i budowa ciała – osoby wysokie i o dużej wadze potrzebują więcej energii do pracy mięśni,
  • zestaw genów – szybkość metabolizmu jest dziedziczona,
  • wiek – po 25 roku życia metabolizm przyspiesza.

Szybkość metabolizmu decyduje o zdolności organizmu do spalania kalorii. Dbając o odpowiednie tempo przemiany materii zminimalizujemy ryzyko odkładania się nadmiernej tkanki tłuszczowej.

Jak przyspieszyć metabolizm – porady

Do wymienionych we wstępie podstawowych zasad warunkujących tempo metabolizmu dodajmy jeszcze kilka istotnych kwestii. Ważne jest, żeby ich przestrzeganie nie miało charakteru incydentalnego, ale stało się nawykiem – wtedy przyniosą najlepsze efekty. Oto kilka wartościowych porad dotyczących tego, jak przyspieszyć metabolizm

  1. Koniecznie jedz śniadanie – pierwszy posiłek po przebudzeniu jest bardzo ważny dla prawidłowej pracy systemu trawiennego. Badania dietetyków z USA potwierdziły, że osoby spożywające regularnie zdrowe śniadania są 4,5 razy mniej narażone na nadwagę!
  2. Zwróć uwagę na to co pijesz – picie zielonej herbaty, kawy oraz zimnej wody wpłynie korzystanie na przyspieszenie metabolizmu. Zawarta w naparze z zielonej herbaty oraz w kawie kofeina pozwala spalić dziennie około 100 kalorii, natomiast zimna woda „zużywa” dodatkową energię, którą organizm wykorzystuje do ogrzania płynu.
  3. Ćwicz – jedną z odpowiedzi na pytanie jak przyspieszyć metabolizm jest codzienna aktywność ruchowa. Na tempo przemiany materii korzystnie wpływa zarówno trening siłowy (zwiększa masę mięśni, które zużywają energię), jak i trening aerobowy oraz interwałowy (spalają kalorie, przez co organizm ich nie magazynuje).
  4. Jedz ostre potrawy – substancja zwana kapsaicyną, odpowiedzialna za ostry smak przyspiesza przemianę materii. Zjedzenie jednej małej papryczki chili dziennie może przyspieszyć metabolizm nawet o 23%! Należy jednak zachować umiar, gdyż ostre jedzenie stymuluje apetyt. (sprawdź: Dieta 3D chili)

Jak przyspieszyć metabolizmna co uważać

Stosując przytoczone porady należy powstrzymać się od pewnych czynności, które nie wpływają korzystnie tempo metabolizmu. Warto powstrzymać się np. od palenia tytoniu i nadużywania alkoholu. Nie należy też odchudzać się zbyt szybko, aby uniknąć „efektu yo-yo”. Warto również zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka – ich porady uwzględnią indywidualne cechy naszego organizmu.

jak przyspieszyć metabolizm

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

One thought on “Jak przyspieszyć metabolizm?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *