Wino dla wegan?

Weganie i wegetarianie podzielili się na pół – część z nich na stałe odmówiła sobie alkoholu, twierdząc że jest on niezgodny z ich poglądami – część wręcz przeciwnie – nie odmawia sobie trunków. Która grupa ma rację?

Jak pewnie większości z nas wydaje się, że przecież wino pochodzi z produkcji na bazie owoców – winogron. I to jest prawda, aczkolwiek nie wiele z nas wie, że do ostatniej fazy produkcji związanej z oczyszczaniem, klarowaniem i filtrowaniem wina stosuje się całą gamę produktów pochodzenia zwierzęcego. Przed filtracją dodaje się różne substancje o własnościach koloidalnych takie jak białka jaj kurzych, żelatynę, klej otrzymywany z błon rybich pęcherzy, olej rybny, białko z mleka, chitynę uzyskiwaną z pancerzy skorupiaków, a w niektórych przypadkach również sproszkowaną krew bydlęcą. W prawdzie zakazana jest ona w USA i Francji, aczkolwiek nadal w wielu krajach śródziemnomorskich jest chętnie stosowana. Co prawda większość odzwierzęcych dodatków jest z wina usuwana, ale nigdy nie można być pewnym tego w 100 procentach. Poza tym samo wyzyskiwanie zwierząt służące produkcji wina jest niezgodne z ideologią weganizmu i wegetarianizmu, dlatego wszystkie wina produkowane w ten sposób powinny być przez wegetarian i wegan stanowczo odrzucone.

Czy zatem spożywanie tego trunku jest dla nich zakazane? Na szczęście nie. Wielu winiarzy wychodzi naprzeciw tej wąskiej grupie konsumentów i zastępuje dodatki pochodzenia zwierzęcego innymi substancjami o podobnym działaniu, które są zgodne z sumieniem wegetarian i wegan. Są to zwykle nieorganiczne substancje pochodzenia mineralnego, takie jak bentonit, kaolin i inne glinki, krzemionka i parę jeszcze innych. Świetnie zastępują one te zakazane dodatki, a weganie mogą śmiało cieszyć się niepowtarzalnym smakiem i aromatem. Często jednak, na półkach sklepowych ciężko jest odróżnić, czy aby na pewno dane wino zostało stworzone bez najmniejszego użycia produktów zwierzęcych. Aby mieć 100% pewność, warto zajrzeć do specjalnych sklepów winiarskich takich jak Zielone Butelki. Mają oni specjalne zakładki, w których znajdują się wina wegańskie pochodzące z różnych winnic i od różnych dostawców, z różnych części świata. Jest to na pewno większy wybór, niż oferują nam zwykłe sklepy dyskontowe. Poza tym do plusów tego typu rozwiązań należy wygoda zakupów internetowych, oraz możliwość wypróbowania wielu rodzajów win i zadecydowania, który najbardziej trafia w nasze gusta smakowe. Od dziś przyjemność spożywania wina może iść w parze z czystym sumieniem i ideologią wegetarianizmu i weganizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *