Olej lniany – dobroczynne właściwości

Olej lniany to substancja, którą dietetycy docenili dopiero niedawno. Jego ogromną zaletą jest to, że zawiera w dużej ilości nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne w naszym organizmie, a których sami nie potrafimy produkować.


Pochodzenie oleju lnianego
Olej lniany pochodzi z nasion lnu zwyczajnego – to olej tłoczony na zimno, który charakteryzuje się specyficznym smakiem (ze względu na ten smak do niedawna był wykorzystywany jedynie w kosmetyce, a nie w przemyśle spożywczym), żółtym, intensywnym kolorem oraz cierpkim zapachem. Już w starożytności (np. w starożytnym Egipcie) doceniano olej lniany za właściwości lecznicze (stosowano go w maściach i kremach na odmrożenia i oparzenia, a także do produkcji mydła). Co ciekawe, był on także wykorzystywany w malarstwie i rzeźbie – zabezpieczał powierzchnię dzieł sztuki.

Olej lniany zastosowanie

Dziś olej lniany w przemyśle wykorzystywany jest rzadko, ale stosuje się go na przykład do odnawiania starych mebli. Znacznie częściej z oleju lnianego korzystają producenci kosmetyków – ten składnik pojawia się w olejkach do ciała, które są odpowiednie do tłustej skóry, ze skłonnością do pękania, zapaleń. Dzięki zawartości oleju z lnu, kosmetyki mają właściwości kojące, regenerujące.

Olej lniany właściwości

Przede wszystkim jednak należy docenić olej lniany za jego właściwości dla zdrowia.  Jest on ważnym źródłem kwasów omega-3 (kwasy tłuszczowe nienasycone, które spotkać możemy także w oleju rybim). Badania naukowców wykazały, że w przeciwieństwie do innych kwasów tłuszczowych, takich jak omega-6 i omega-9, kwasy omega-3 zawarte właśnie w oleju lnianym, przeciwdziałają rozwojowi raka piersi u kobiet po menopauzie. Pod tym względem olej z lnu nie ma sobie równych – zarówno olej rzepakowy, jak i słonecznikowy, margaryna, a nawet oliwa z oliwek zawierają bowiem szkodliwe kwasy tłuszczowe. U osób, które mają niedostateczną ilość kwasów omega-3 w organizmie, rak piersi, rak prostaty mogą rozwijać się szybciej niż u pacjentów, którzy wzbogacają swoją dietę o kwasy omega-3.

Olej lniany cena

Olej lniany na sklepowych półkach rzadko spotkamy w takiej formie, w jakiej możemy kupić np. olej ze słonecznika czy olej rzepakowy. To dlatego, że produkt ten ma krótki okres przydatności do spożycia – od 3 do 6 miesięcy (przy czym trzeba wiedzieć, że im więcej kwasu omega-3 zawiera, tym krócej możemy go przechowywać). Olej lniany spotkać możemy w butelkach z ciemnego szkła, ale częściej kupujemy go jako suplement diety, w wygodnej do spożycia formie i ze zdecydowanie dłuższym terminem ważności.

Jeśli chodzi o cenę, olej lniany (można go znaleźć też jako olej lniany budwigowy) kosztuje ok. 40 zł za litr, przy czym w sprzedaży są dostępne także mniejsze pojemności – olej lniany w butelkach 250 i 500 ml. Według dr Budwig, która opracowała dietę oczyszczającą, warto pić 2-6 łyżek oleju lnianego dziennie, w trakcie posiłków.

olej lniany

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

9 komentarzy do “Olej lniany – dobroczynne właściwości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *