Nietolerancja laktozy – objawy i dieta

Laktoza to jeden z dwucukrów, który jest obecny w niektórych pokarmach mlecznych. Jeśli organizm nie radzi sobie z jej trawieniem, wówczas chory musi w znacznym stopniu ograniczyć swoją dietę. Nietolerancja laktozy sprawia, że nie tylko mleko i jego przetwory, ale nawet leki, które ją zawierają, są zakazane dla pewnej grupy chorujących. Przyczyną choroby jest niedobór laktazy czyli enzymu, który jest odpowiedzialny w organizmie za trawienie tego dwucukru. Może być ona również spowodowana uszkodzeniem przewodu pokarmowego. W celu postawienia właściwej diagnozy i określenia czy organizm rzeczywiście nie trawi laktozy, wykonuje się wodorowy test oddechowy, badania krwi lub moczu. Nietolerancja laktozy ma swoje charakterystyczne objawy, które przede wszystkim obciążają układ pokarmowy i wymagają wprowadzenia specjalistycznej diety.

Nietolerancja laktozy – objawy

Problemy z trawieniem laktozy bardzo często pojawiają się dopiero w wieku dojrzewania i u osób dorosłych. Z tego powodu osoby u których wystąpi nietolerancja laktozy, mogą mieć początkowo problem z dopasowaniem objawów, jakie ich dotykają do tej choroby. Najczęstsze z nich to:

 • Biegunka (towarzyszy jej charakterystyczny kwaśny zapach)
 • Nadmierna produkcja gazów jelitowych
 • Wzdęcia
 • Bóle brzucha
 • Uczucie przelewania się treści w jamie żołądkowej
 • W niektórych przypadkach mdłości

Jeśli po zjedzeniu produktów mlecznych zauważasz u siebie takie objawy, wówczas występuje duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na nietolerancję laktozy.

Nietolerancja laktozy – dieta przy pierwotnej nietolerancji laktozy


Pierwotna nietolerancja laktozy spowodowana jest niedoborem laktazy. W tym przypadku dieta, jaką powinien stosować chory, jest mniej restrykcyjna niż podczas wtórnej nietolerancji. Nie wymaga całkowitej rezygnacji z przetworów mlecznych, a jedynie przestrzegania kilku zasad żywieniowych:

 • Należy ograniczyć spożycie lub całkowicie zrezygnować z mleka (szczególnie jest ono zakazane rano)
 • W ograniczonej ilości można spożywać ser żółty i biały, jogurty, serki topione
 • Należy pić wodę mineralną o wysokiej zawartości wapnia, która pomoże uzupełnić niedobory tego składnika w organizmie, które wywołane ograniczonym spożyciem produktów mlecznych.

Nietolerancja laktozy – dieta przy wtórnej nietolerancji laktozy

Wtórna nietolerancja laktozy jest wynikiem uszkodzenia przewodu pokarmowego. To schorzenie jest możliwe do wyleczenia, jednak wymaga przestrzegania restrykcyjnej diety. Osoby, które są nim dotknięte nie mogą:

 • Pić mleka
 • Spożywać produktów pochodzenia mlecznego: serów, jogurtów, serków, kefirów itd.
 • Przyjmować leków z zawartością laktozy

Nietolerancja laktozy o wtórnym charakterze wymaga również przykładania dużej uwagi do tego, co się kupuje. Należy dokładnie czytać etykiety produktów. Na zakazanej liście, poza laktozą i mlekiem, są takie składnik, jak: mleko w proszku, tłuszcz mleczny, serwatka, maślanka. Znajdują się one często w produktach gotowych, np. krokietach czy kotletach, których panierka może zawierać te składniki. Z tego powodu osoby z wtórną nietolerancją laktozy powinny kupować tylko produkty o jasno określonym składzie.

Sprawdź przepis na: Gofry bez mleka

nietolerancja laktozy

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

One thought on “Nietolerancja laktozy – objawy i dieta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *