Nasiona chia, czyli łatwy sposób na urozmaicenie diety!

Nasiona chia są wartościowym i coraz bardziej znanym składnikiem diety. Przyczyną ich ogromnej popularności jest m.in. wysoka zawartość w składzie kwasu omega-3. Nasiona szałwi hiszpańskiej były ważnym produktem w diecie samych Majów i Azteków…

Dlaczego warto urozmaicić posiłki nasionami chia?

Przyglądając się bliżej składowi nasion chia łatwo zauważymy, że charakteryzuje się on dużą zawartością kwasu α-linolenowego i posiada zalecany stosunek kwasów omega-3: omega-6.  W tych małych ziarenkach kryje się także spora ilość białka, dlatego polecane są wegetarianom i weganom. Kwasy omega-3 są niezbędne w profilaktyce różnych chorób, takich jak nowotwory czy choroby układu sercowo-naczyniowego.

Ziarna szałwi hiszpańskiej posiadają charakterystyczną właściwość –po dostaniu się przewodu pokarmowego tworzą żelową konsystencję, dzięki czemu po spożyciu ich możemy na dłużej cieszyć się uczuciem sytości. Żel ten przyczynia się również do opóźnienia procesu trawienia węglowodanów i wyrównania glikemii.

Są świetnym źródłem potasu, wapnia, fosforu i błonnika.

Zastosowanie nasion chia w kuchni

Chia znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Na uwagę zasługuje fakt, że nasiona te są produktem bezglutenowym, a więc przeznaczonym do spożycia również przez osoby z celiakią (tzw.chorobą trzewną) oraz z innymi zaleceniami dietetycznymi wskazującymi dietę bezglutenową.

Nasiona chia są podstawowym składnikiem tzw. chia fresca (iskiate), czyli hiszpańskiej, energetycznej lemoniady. Sprawdzą się w roli dodatku do sałatek, jogurtów, koktajli i przeróżnych deserów.

Ten produkt spożywczy jest dość uniwersalny w kuchni, ponieważ jego smak jest neutralny, dzięki czemu dobrze komponuje się z daniami wytrawnymi i na słodko. Do tego przygotowanie nasion chia do spożycia jest szybkie i bardzo proste.

Nasiona chia ViVio

ViVio to sprawdzona marka zajmująca się sprzedażą produktów na rynku zdrowej żywności od lat. Nasiona chia zakupione w sklepie cosdlazdrowia.pl pakowane są w estetyczne i solidne doypacki z zamknięciem strunowym, dzięki czemu produkt zawsze jest świeży i nie psuje się. Do tego atrakcyjna cena i dobra jakość przekonały już wielu do urozmaicenia diety nasionami chia właśnie tej marki. Zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą sklepu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *