Jak prowadzić zdrowy styl życia? (PORADNIK)

Jakie są zasady zdrowego trybu życia? Przedstawiamy 4 elementy skłądające się na zdrowy styl życia.

Nad tym jak prowadzić zdrowy styl życia zastanawiamy się z kilku powodów. Po pierwsze tematyka ekologii, zdrowego odżywiania, aktywnego trybu życia przyszła do nas wraz z rozwojem popkultury. Ludzie w filmach biegają rano w parku, spotykają się ze znajomymi na zajęciach fitness, w restauracjach jedzą potrawy pełne warzyw, w domach segregują odpady. Sama ekologia jest też obiektem zainteresowania rządów oraz organizacji międzynarodowych. Nic więc dziwnego, że będąc otoczonymi bodźcami dotyczącymi zdrowego trybu życia zastanawiamy się czy takim mianem można określić nasze własne życie.

Zdrowy tryb życia – dlaczego warto?

W zdrowym stylu życia nie chodzi o ideę czy modę lansowaną przez popkulturę, lecz o praktyczne korzyści. Po pierwsze prowadząc zdrowy tryb życia zwiększamy szansę na uniknięcie wielu chorób i, co tu dużo mówić, przedwczesne zejście z tego świata. Gdy jesteśmy młodzi nie zwracamy na to uwagi, jednak może warto zadać sobie pytanie, czy nie byłoby pięknie zobaczyć jak na świat przychodzą nasze wnuki? W obecnych realiach, gdy młodzi ludzie mają dzieci po 30 roku życia, potencjalny „dziadek” musiałby dożyć co najmniej 60-tki, a podczas 18 urodzin wnuka miałby już 78 lat.  Tak samo, jeśli jesteśmy w związku, warto zadać sobie pytanie, czy nie warto zmaksymalizować lat, które przeżyjemy wspólnie? Wiadomo, początki są trudne, trzeba się dorobić, potem należy wychować dzieci i pewnie pomóc im na starcie. Czas „dla siebie” przyjdzie więc pewnie dopiero koło 60-tki. Aby wtedy móc jeszcze cieszyć się życiem powinniśmy dbać o siebie, a więc także prowadzić zdrowy tryb życia.

Zdrowy tryb życia – sport i ruch


Czy uprawianie sportu jest konieczne, aby tryb życia nazwać zdrowym? Nie. Czasem jest wręcz przeciwnie. Jeśli wyczynowo uprawiamy sport, intensywnie trenujemy jesteśmy narażenie na kontuzje oraz zużycie np. stawów. Za młodu nie będzie nam to doskwierać, ale na starość przypomnimy sobie o wielu urazach ze sportowej kariery. Nie oznacza to jednak, że zdrowy tryb życia to siedzenie na kanapie.

Do prowadzenia zdrowego stylu życia potrzebny jest bowiem ruch i to w każdej postaci. Oczywiście, więcej kalorii spalimy biegając, a mniej jeżdżąc na rowerze czy spacerując, ale każdy rozsądny wysiłek fizyczny jest dla nas korzystny. Ruch to spalone kalorie, mniejsza waga i ciało przyzwyczajone do regularnego wysiłku. Najlepszym rozwiązaniem jest wkomponowanie aktywności fizycznej w codzienne czynności, bo jak wiadomo, jesteśmy zagonieni i brakuje nam czasu na wszystko i nie chcemy poświęcać go specjalnie na treningi. Co możemy zrobić? Jeśli chodzimy na spacer z psem to wydłużmy go, lub chociaż chodźmy podczas niego szybciej, tak żeby nieco się zmęczyć. Psu nie zaszkodzi, a my spalimy kilka dodatkowych kalorii. Jeśli coś znajduje się w zasięgu 2 km drogi od nas spróbujmy docierać tam pieszo, co zajmie na około 25 minut. Często ten sam dystans ze względu na układ dróg, korki i światła autem pokonamy tylko o połowę szybciej. Wybierając jednak auto pozbawiamy się kolejnej okazji do ruchu.

W weekendy natomiast zamiast spędzania rodzinnie czasu przed telewizorem idźmy na wspólny spacer lub pojedźmy gdzieś razem na rowerze. Takie wypady integrują i pozwalają odpocząć od męczących ekranów. Jeśli już koniecznie musimy zostać w domu to zamiast typowej gry telewizyjnej wypróbujmy te z kontrolerami ruchu, aby chociaż w ten sposób złapać odrobinę aktywności. Tak samo na urlopie – nie leżmy tylko na plaży. Chodźmy na spacery, wypożyczmy rowery, nie jedźmy do sklepu autem tylko pójdźmy pieszo.

Jak zawsze najlepiej przekonywać na przykładzie. Jeśli mieszkacie 2 km od swojej pracy to idąc do niej codziennie i wracając spalicie około 300 kalorii. Jeśli do tego dołożycie wieczorne wyjście z psem, podczas którego pokonacie podobny dystans, to spalonych kalorii uzbiera się już tyle, co podczas półgodzinnego biegu w tempie konwersacyjnym (czyli w takim, podczas którego możemy w miarę swobodnie prowadzić rozmowę).

Jeśli uda nam się natomiast wygospodarować w tygodniu 2 godziny, to świetnie. Możemy np. 4 razy w tygodniu biegać w tempie konwersacyjnym przez 30 minut. Proponujemy np. plan biegowy 10 tygodni dla początkujących, lub plan biegowy dla początkujących 6 tygodni.

Zdrowy styl życia – odżywianie

Zdrowy tryb życia to oczywiście także odpowiednie odżywianie. Nie oznacza to jednak, że raz na jakiś czas nie możemy sobie pozwolić na pizzę, kebab czy tłuste mięso z grilla. Chodzi o to, by fast foody, potrawy przygotowywane na tłuszczu i wysoko przetworzone nie stanowiły podstawy naszej diety. Jeżeli prowadzimy klasyczny tryb życia, tj. wychodzimy do pracy rano na około 8-9 godzin, to dzień powinniśmy zaczynać porządnym śniadaniem. Wiadomo, rano czasu mało i wstawać się nie chce, ale śniadanie naprawdę jest bardzo ważne. Po prostu jeśli mamy w perspektywie pracę przez kilka godzin, to potrzebujemy sporo energii, a dodatkowo jest też największa szansa, że spalimy to co zdjeślimy. Ważne jest także to co jemy w pracy. Pisaliśmy o tym obszernie w poście „Co jeść w pracy [PORADNIK]„. Po powrocie do domu zjedzmy obiad, którego częścią nie zawsze musi być mięso. Od czasu do czasu spokojnie można się bez niego obyć. Warto także zastępować część „zapychaczy” tj. kartofli, makaronu, ryżu, kaszy większą porcją sałaty czy warzyw. Najedzeni będziemy tak samo, ale nasz posiłek będzie bogatszy w składniki odżywcze i nieco lżejszy. Na kolację powinniśmy jeść raczej rzeczy lekkie – nie potrzebujemy dostarczać organizmowi zbyt wiele energii do spania. Dobrym pomysłem będzie na przykład zjedzenie owoca – jabłka, pomarańczy, brzoskwini czy banana.

Osoby, które mają znaczącą nadwagę powinny się jej pozbyć. Będzie to wymagało sporo wysiłku, ale jest to możliwe. Każdy ma chociaż jednego znajomego, który zrzucił kilka lub kilkanaście kilogramów. Najlepszym połączeniem będzie oczywiście wysiłek fizyczny np. Plan biegowy jak biegać żeby schudnąć i dieta. Do wyboru jest ich bardzo wiele, od restrykcyjnych takich jak dieta New Mayo Clinic, dieta doktor Ewy Dąbrowskiej, dieta Mai Błaszczyszyn czy dieta kopenhaska, po bardziej rozłożone w czasie kuracje takie jak dieta 3d chili, dieta plaż południowych czy doktora Dukana. Uwaga! Przed rozpoczęciem każdej diety warto się skonsultować z lekarzem – źle dobrana do możliwości i potrzeb naszego organizmu kuracja odchudzająca może bowiem wywołać więcej szkód niż pożytku.

Zdrowy styl życia – lekarze i higiena

Przy okazji diet dotknęliśmy bardzo ważnego elementu zdrowego życia – wizyt u lekarza. Większość z nas idzie do niego dopiero kiedy problem jest poważny. Tymczasem, jeśli będziemy lekarza odwiedzać regularnie, powiedzmy raz na pół roku i raz na rok czy dwa lata będziemy robić sobie odpowiednie badania, maksymalizujemy szansę uniknięcia poważnych chorób. Wcześniej zdiagnozowane mogą być skutecznie leczone lub ich rozwój może być wyraźnie zahamowany. Czasem może chodzić o kilka lat życia! Nasze ciało nie jest tutaj wyjątkiem. Tak samo jeśli regularnie sprawdzamy samochód, to od czasu do czasu usuwamy drobne usterki. Jeśli natomiast zaniedbujemy diagnostykę i jedziemy do warsztatu dopiero na lawecie,  koszt naprawy będzie przeważnie bardzo duży. Auto możemy jednak kupić drugie, ciała i zdrowia już nie. Przy okazji kwestii zdrowotnych warto także wspomnieć o higienie. Nie powinniśmy zapominać o codziennym prysznicu, myciu zębów czy częstym myciu rąk!

Zdrowy styl życia – sen i odpoczynek

Zdrowe odżywianie, ruch, dbanie o zdrowie i higienę to już trzy elementy układanki zdrowego trybu życia. Czwartym jest odpowiedni relaks i wypoczynek. Pamiętajmy, że praca to nie wszystko i człowiek musi mieć czas dla siebie, rodziny i przyjaciół. 7 godzin snu to właściwa dawka dla pracującego człowieka. Nie warto jej zmniejszać na rzecz pracy, imprezowania czy siedzenia przed telewizorem. Tak samo jak o swój sen dbać powinniśmy także o odpoczynek od codzienności. Tutaj wracamy do ruchu – warto połączyć przyjemne z pożytecznym i dla odpoczynku wybrać się na spacer, rower lub pobiegać.

Jak prowadzić zdrowy styl fot. lululemon athletica flickr.com Creative Commons

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

21 komentarzy do “Jak prowadzić zdrowy styl życia? (PORADNIK)

 • 3 stycznia, 2014 o 20:13
  Permalink

  Młodzi ludzie zaniedbują swój tryb życia z uwagi na to, że ich stan zdrowia jest dobry – bo są młodzi. A gdy młodość mija, zaczynają się choroby, dolegliwości, urazy. Wtedy dopiero zaczynają myśleć, kiedy jest już za późno. Dobry artykuł!

  Odpowiedz
 • 9 stycznia, 2014 o 19:08
  Permalink

  Najbardziej zdrowy styl życia to pojechać w Bieszczady zaszyć się w głuszy i żywić się tym co się znajdzie w lesie.

  Odpowiedz
 • 30 stycznia, 2014 o 21:42
  Permalink

  świetny arykuł, ciekawe informację, można miło i przyjemnie zacząć zdrowo żyć ;D

  Odpowiedz
 • 19 lutego, 2014 o 12:44
  Permalink

  Zgadzam się w 100% z tym artykułem. Wbrew pozorom prowadzenie zdrowego trybu zycia nie jest jakoś wybitnie skomplikowane i osobiście nie przyjmuję odpowiedzi, że ktoś np nie ma czasu, sama mam cały dzień wypchany obowiązkami, ale udaje mi się normalnie odżywiać i raz na jakiś czas wyjsc na basen albo pobiegać, a jakość życia i poziom energii naprawdę się poprawia :)

  Odpowiedz
 • 22 lutego, 2014 o 18:52
  Permalink

  Bardzo podoba mi się Pani strona i podejście do życia.

  Ja również kiedyś nie dbałem o zdrowie, jednak było to w czasach kiedy jeszcze nie miałem internetu, jakieś 5 lat temu. Nie czytałem wtedy tak wiele jak teraz.

  Błędy jakie popełniałem to jedzenie przy oglądaniu telewizji, normalnie pasłem się zamiast jeść i smakować dania. Jadłem za dużo i często bez śniadania i na dodatek obżerałem się na noc.

  Na szczęście uprawiałem trochę sportu :)

  Teraz wszystko pozmieniałem, po odpowiedniej edukacji.
  Wy też tak możecie

  Pozdrawiam i z pewnością wrócę.

  Odpowiedz
 • 14 marca, 2014 o 18:57
  Permalink

  Bardzo fajny artykul, ale ja bym dodala od siebie, że dobre odżywianie może nie tylko mieć wpływ na szczupła sylwetke, ale tez na zmniejszenie zachorowania na niektore sezonowe paskudztwa, wystarczy sie dobrze odzywiac i ryzyko spada, i to bez dopychania sie roznymi suplementami :) Takze warto, w necie mozna znalezc duzo przepisow :)

  Odpowiedz
 • 14 marca, 2014 o 19:31
  Permalink

  szkoda ze to wszystko takie rozsiane po necie, troche tu troche tam. fajnie byloby do kupy to zebrać

  Odpowiedz
 • 17 marca, 2014 o 21:45
  Permalink

  Jest kilka stron poświęconych zdrowemu odżywianiu jako sposobowi na wzmocnenie organizmu, w tym zapobieganiu grypie, zwłaszcza w takie okresy jak mamy teraz, czyli np przedwiośnie. Mi się najbardziej podoba strona http://www.grypoodporni.pl, w zakłądce Babci Grypoodpornej masz przepisy na potrawy podnoszące odporność. W tych całych dietach sporo osób o tym zapomina, a takie danie oprócz tego że smaczne, to jeszcze powinno zawierać wszystko co trzeba.

  Odpowiedz
  • 18 marca, 2014 o 23:28
   Permalink

   Uważam, że nie warto szprycować się medykamentami, jak można dbać o odporność jedzą potrawy,które zawierają naturalne substancje rozgrzewające ciało. Ewa, z tej strony, którą podałaś, chyba ten przepis grypoodporni.pl/index.php/pl/aktualnosci/gulasz-z-piekla-rodem.html#.UyjHfs5vukc zawiera wszystkie dobroczynne składniki. To dobra potrawa na taką niepewną pogodę jaką teraz mamy. Myślałam, że ten dzisiejszy wiatr zmiecie mnie dziś z ulicy :/

   Odpowiedz
   • 25 września, 2014 o 21:25
    Permalink

    Ej totalnie się zgadzam! Potrawy bogate w witaminy to najłatwiejsza ochrona zdrowia. Przepisiki fajne na tej stronce, akurat na jesienne dni :) W ogóle znalazłam tam też test Mamy Grypoodpornej- można sprawdzić swoją wiedzę na temat grypy, a przy okazji może uda się coś wygrać ;)

    Odpowiedz
 • Pingback: zdrowy tryb życia | zdrowie passą

 • 16 czerwca, 2015 o 09:44
  Permalink

  Ja niestety siedzę w pracy całe 8 godzin i gdyby nie odrobina ruchu, to obawiam się, że już dawno miałabym skrzywiony kręgosłup albo jakieś inne problemy. Oczywiście zawsze na wszystko brakuje mi czasu, więc stwierdziłam, że idealnie sprawdzi się w moim przypadku jazda do pracy rowerem. O wiele lepiej się czuje, do tego dbam o kondycję, nie wspominając już o figurze. Polecam rower każdemu! :)

  Odpowiedz
 • 22 lipca, 2015 o 12:58
  Permalink

  Niestety, ale w tym artykule są błędy np. taki, że dobrze jeść owoce na kolacje- bo jest dokładnie odwrotnie.

  Odpowiedz
  • 1 sierpnia, 2016 o 08:50
   Permalink

   Wlasnie-owoce najlepiej jesc do godz 12,a juz z pewnoscia banany

   Odpowiedz
 • 10 stycznia, 2016 o 22:09
  Permalink

  Warto też pamiętać, by przy wyborze zdrowych produktów kierować się nie tylko ilością kalorii, ale przede wszystkim składnikami odżywczymi no i smakiem. Tylko produktu na bazie naturalnych składników, pozbawione sztucznych i zabójczych dla naszego organizmu słodzików czy polepszaczy smaku, zasługują na naszą uwagę!
  https://www.facebook.com/Vita-Gusto-1615055842097980/

  Odpowiedz
 • 13 stycznia, 2017 o 12:42
  Permalink

  Mój mini poradnik w minutę: 3 razy w tygodniu crossfit, jakiś porządny catering dietetyczny, w moim przypadku z mrrollo pl i czasem jeszcze siłownia. Ten sposób działa dla mnie od lat :)

  Odpowiedz
 • 14 sierpnia, 2017 o 07:19
  Permalink

  Odkąd poznałam Skosztuj Zdrowia w Łodzi zrozumiałam czym jest i jak wygląda zdrowy styl życia.
  Wspaniale jest czuć się lekko, zdrowo i szczupło!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *