Jak biegać szybciej?

Bieganie wciąga, wie to każdy, kto regularnie zaczął uprawiać tę formę aktywności fizycznej. Na początku przeważnie biegamy spokojnie, ciesząc się, że w ogóle nam się to udaje. Stopniowo jednak z zazdrością spoglądamy na inne osoby, które biegają szybciej od nas. Bardzo szybko zaczynamy zastanawiać się wtedy jak im dorównać, jak biegać szybciej?

Jak biegać szybciej? Jedną z możliwości zwiększenia szybkości biegania jest technika biegu progresywnego. Polega ona na stopniowym zwiększaniu tempa biegu wraz z upływem czasu treningu. Krótko mówiąc im dłużej biegniemy, tym staramy się by tempo było szybsze. Warto spróbować np. wariantów biegania progresywnego Grega McMillana:

  • wariant trójki – dzielimy czas treningu na trzy części, każdą z nim pokonujemy nieco szybciej od poprzedniej,
  • wariant dusa – dzielimy dystans który chcemy przebiec w stosunku 75% do 25% i pierwszą część biegniemy normalnym tempem, a ostatnią szybszym,
  • wariant super szybkiego finiszu – ostatnie 5 minut treningu biegniemy maksymalnym tempem.

Uwaga! Biegu progresywnego nie należy stosować w każdym treningu, wystarczy raz w tygodniu, szczególnie na początku.

Kolejną opcją zwiększenia szybkości biegu jest kontrola ilości kroków. Policz ile kroków wykonujesz podczas minuty biegania, a następnie podczas kolejnej minuty spróbuj zrobić ich więcej. Pomysł wydaje się prosty i efektywny w zastosowaniu.

Jak biegać szybciej – inne spojrzenie

Na zwiększenie szybkości biegu można także spojrzeć od innej strony i zamiast bardziej się starać możemy wyeliminować czynniki, które w bieganiu nas spowalniają. Tu naturalne wydaje się po prostu… zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Bez nich nie zaczniemy od razu biegać z szybkością geparda, ale na pewno nas to nie spowolni, oczywiście pod warunkiem, że pozbędziemy się tkanki tłuszczowej, a nie masy mięśniowej.

Trzeba także przejrzeć swój biegowy strój. Może warto stare trampki zastąpić lepszym obuwiem? Nie trzeba od razu kupować produktów renomowanych firm za 300 zł. Może warto zacząć od przyzwoitej pary adidasów za 100 zł z hipermarketu? Tak samo warto ubrać wygodne spodenki, które nie krępują ruchów. Te, które były dobre jeszcze 5 lat temu, niekoniecznie muszą idealnie pasować dzisiaj.

Powodzenia!

Jak biegać szybciej - Ed Yourdon flickr.com

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

One thought on “Jak biegać szybciej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *