Jagody goji – co to jest, stosowanie, efekty

Działanie spowalniające starzenie, potężny antyutleniacz, mnóstwo witamin, aminokwasów, mikro i makroelementów – czegóż chcieć więcej? Nic dziwnego, że jagody goji, a więc owoce wydawane na świat przez kolcowój pospolity (szkarłatny), błyskawicznie zyskały popularność w świecie suplementów i zdrowej żywności jako silnie działający środek oczyszczający, wzmacniający i leczący liczne dolegliwości.

Jagody goji wywodzą się z medycyny chińskiej i według tejże medycyny działają pozytywnie na układ oddechowy człowieka, leczą nadwyrężone nerki i wątrobę, a także niwelują znużenie psychiczne, zmęczenie i wyostrzają koncentrację. W roli suplementu diety sprawdzają się też u osób, chcących zrzucić zbędne kilogramy. Czy jednak jagody goji – reklamowane dosłownie jako lekarstwo na wszystko (szczególnie choroby cywilizacyjne – zbyt wysokie ciśnienie krwi, miażdżyca, cukrzyca i stres) – faktycznie są zdrowe i skuteczne?

Jagody goji – szczegóły i działanie

O ile skuteczne leczenie mnóstwa dolegliwości może wydawać się naciągane, z chemicznego punktu widzenia nie ma żadnych wątpliwości – jagody goji zawierają duże ilości niezbędnych organizmowi ludzkiemu witamin (A, B, C i rzadko obecną w roślinach witaminę E), a także charakteryzują się wyraźną obecnością przeciwutleniaczy. Dodatkowo w jagodach znaleźć możemy żelazo, potas, cynk i wapń, a także wartościowe białko i błonnik ogólnie oczyszczający organizm. W jagodach goji obecne są także sterole pochodzenia roślinnego, zwalczające zły cholesterol. Źródłem kontrowersji, jeśli chodzi o jagody goji, jest brak dokładnych danych, jeśli chodzi o ilość konkretnych składników – są one obecne, ale trudno zmierzyć ich ilość. Faktem jest, że jagody – wywodzące się z medycyny chińskiej i jak najmniej poddane obróbce chemicznej – mogą być bardzo skutecznym dodatkiem do naszej diety. Wybierając suplement, naprawdę warto zastanowić się nad kupnem właśnie tych owoców – oczywiście dobrej jakości i ze sprawdzonego źródła! Niestety – wysuszone jagody goji tracą wiele wartościowych składników…

Jagody goji – stosowanie, efekty

Przeciwutleniacz i środek regenerujący oraz odtruwający organizm – w takiej roli jagody goji sprawdzają się najlepiej. Pamiętajmy jednak, aby przed zastosowaniem tego dodatku do naszej diety, skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Należy też porzucić marzenia o szybkim chudnięciu i poprawianiu kondycji organizmu oraz umysłu bez dodatkowych ćwiczeń – same jagody goji (ani żadne inne suplementy czy leki) z pewnością nie wystarczą, natomiast sprawdzą się jako katalizator pozytywnych zmian w naszym życiu i właśnie za takiego rodzaju narzędzie powinniśmy je potraktować. Ciekawostką jest, że jagody goji prawdopodobnie jako jedyna roślina na świecie zdolna jest do wzbudzenia w organizmie człowieka szybszego produkowania hormonu wzrostu (wraz z wiekiem jego wydzielanie spowalnia się). Optymalna dzienna dawka jagód dla dorosłej osoby to około 60-70 sztuk suszonych owoców dziennie. Na koniec warto dodać, że wedle chińskich legend, codzienne spożywanie jagód goji potrafi wyraźnie przedłużyć życie – w ekstremalnych przypadkach nawet kilkukrotnie!

Jagody goji to nie jedyne jagody, których dobre dla człowieka działanie jest znane od lat. Wiele osób pozytywnie ocenia wpływ na ich zdrowie np. jagód acai.

jagody goji - fot. SweetOnVeg flickr.com Ceative Commons
jagody goji – fot. SweetOnVeg flickr.com Ceative Commons

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

6 komentarzy do “Jagody goji – co to jest, stosowanie, efekty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *