Dieta ryżowa – zasady, sposób działania i efekty

Dieta ryżowa – na czym polega i co w ramach takiej diety można jeść? Jakie są efekty i czy można na niej schudnąć?

Diera ryżowa początkowo może wydawać się dosyć kontrowersyjna – ba, według niektórych jest po prostu zbyt rygorystyczna, jednak udokumentowane zostało, że właściwie stosowana potrafi przynosić naprawdę świetne efekty. Opracowana została przez amerykańskich naukowców i zaliczana jest do jednych z najbardziej efektywnych diet oczyszczających. Pamiętać jednak należy o wcześniejszej konsultacji z lekarzem, ponieważ nieodpowiednio dostosowana dieta może poczynić szkody w naszym organizmie. Zwłaszcza jeśli chodzi o dietę restrykcyjną – zawsze należy rozważyć wszelkie „za” i „przeciw” i zastanowić się, czy aby na pewno wybranie określonej diety nam bardziej nie zaszkodzi.

Dieta ryżowa – z czym to się je?

Krótko mówiąc – oprócz ryżu i owoców – z niczym. Dieta ryżowa jest jedną z diet detoksykacyjnych, czyli oczyszczających. Pozwala naszemu organizmowi bardzo szybko wrócić do dobrej formy, gdyż usprawnia nasz metabolizm, czyli proces przemiany materii, a w niektórych przypadkach może nawet poprawić koloryt naszej skóry. Cała skuteczność tej diety polega właśnie na bardzo ubogim menu, gdyż składającym się wyłącznie z brązowego (ten jest najzdrowszy) ryżu, ugotowanego bez soli czy jakichkolwiek przypraw oraz owoców.

Dieta ryżowa – zasady żywienia

Podczas stosowania diety ryżowej bardzo ważne jest, aby ryż jeść zaraz po jego przygotowaniu. Najlepsze efekty daje przyjmowany w nie za dużych porcjach, około 5-6 razy dziennie. Odpowiednio przygotowaną potrawę ryżową można urozmaić na przykład pietruszką lub koperkiem, bądź jakimś owocem. Należy jednak mieć na uwadze, żeby do każdego posiłku nie stosować zbyt dużej ilości dodatków. Musimy pamiętać, że minimum jakie powinniśmy dostarczyć naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania wynosi 1000kcal, a jedna paczka ryżu stanowi zaledwie 1/5 tej liczby.

Jeżeli naszym wyborem będzie dieta ryżowa, powinniśmy pamiętać, aby pić podczas niej bardzo dużo płynów, gdyż te przyspieszają metabolizm. Wskazane byłyby preparaty ziołowe, w ilości oscylującej wokół 3 litrów. Przede wszystkim należy jednak wystrzegać się słodzonej herbaty czy soli.

Dieta ryżowa – efekty

Dieta ryżowa jest dietą działającą bardzo szybko, jest uznawana nawet za jedną z najbardziej ekspresowych diet, gdyż już po kilku dniach stosowania można zauważyć jej efekty – odpowiednio stosowana pozwala zrzucić nawet 3 kilogramy w ciągu 7 dni. Trzeba jednak pamiętać, by zachować umiar – maksymalnym okresem stosowania diety powinno być 10-12 dni: przedłużanie tego okresu może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Wielu dietetyków zaleca by od odchudzającej diety, jaką jest właśnie na przykład dieta ryżowa przejść do jakiejś bardziej zbilansowanej diety, poprzez zwiększenie dziennej liczby spożywanych kalorii. Pomaga to uniknąć efektu jo-jo. którego obawia się każdy z nas przechodząc jakąkolwiek dietę.

Trzeba jednak pamiętać, że każda dieta, a być może zwłaszcza dieta ryżowa, da efekty tylko i wyłącznie, jeżeli będziemy stosowali się do jej wszystkich zaleceń. Wymaga to od nas silnej woli i samozaparcia, jednak tylko wtedy będziemy mogli uzyskać satysfakcjonujące nas efekty.

freeimages.com/michaelaw
freeimages.com/michaelaw

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *