Dieta portfolio na cholesterol: zasady, przykładowe menu
Dieta portfolio na cholesterol, zdaniem niektórych naukowców i dietetyków, pozwala na osiągnięcie podobnych wyników jeśli chodzi o obniżenie poziomu złego cholesterolu, jak przy zażywaniu specjalnych leków.
Co ciekawe, można powiedzieć, że nie jest to w zasadzie dieta, dlatego, że nie musimy nic odejmować ze swojego talerza. Musimy jedynie wzbogacić przyjmowane pokarmy o zalecane produkty m.in. zboża, soję i orzechy. Oczywiście, dużo lepsze efekty jeśli chodzi o walkę z cholesterolem osiągniemy zmniejszając spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych, zawartych głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dieta portfolio oferuje jednak atrakcyjny zamiennik mięsa, kotlety sojowe, a więc może być zaakceptowana przez część „mięsożerców”. Pewnym utrudnieniem w stosowaniu diety może być fakt, że w Polsce produkty sojowe są stosunkowo mało popularne. Z czasem jednak, wraz ze wzrostem świadomości żywieniowej Polaków, ich popyt na tego typu produkty wykreuje podaż.
Dieta portfolio na cholesterol – główne wskazówki, czyli co można jeść
Podczas stosowania diety portfolio w naszym menu na stałe zagościć powinna soja, w postaci kotletów sojowych, mleka i jogurtów sojowych czy nawet sojowej fasoli. Masło i margarynę powinniśmy zastąpić margarynami z dodatkiem estrów steroli roślinnych (W Polsce popularne są np. Flora pro-activ i Benecol). Do naszej diety powinniśmy włączyć też orzechy i migdały. Spożywane przez nas produkty zbożowe powinny zawierać przede wszystkim owies i jęczmień.
Dieta portfolio na cholesterol – przykładowe menu
- śniadanie – mleko sojowe, płatki owsiane, chleb owsiany z margaryną bogatą w estry steroli roślinnych, migdały
- lunch – chleb owsiany, zupa fasolowa, owoce
- przekąski – orzechy, jogurty, mleko sojowe
- obiadokolacja – chińszczyzna z warzywami, tofu, owocami i migdałami
Pamiętajmy, że zawsze przed rozpoczęciem diety powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Źle dobrana do naszych potrzeb i możliwości kuracja odchudzająca może skończyć się bardzo źle! Być może do Twoich potrzeb bardziej pasują inne diety: dieta wątrobowa, dieta Alleluja, dieta Stwórcy (dieta biblijna), dieta redukcyjna, dieta 1200 kcal, dieta baletnicy, dieta 3d chili, dieta Montignaca czy dieta New Mayo Clinic. Wybór jest spory, także pamiętajmy o konsultacjach z lekarzem!
Pingback: Dieta sokowa 1, 3 i 6-dniowa (M. Tombaka): zasady, menu, efekty
Pingback: Dieta dash: jadłospis, przepisy i efekty [WSZYSTKIE INFORMACJE]