Dieta pięciu przemian – menu, zasady i efekty

Coraz bardziej popularna w naszym kraju dieta o ciekawie brzmiącej nazwie – dieta pięciu przemian. Na czym polegają te przemiany i sama dieta?

Dieta pięciu przemian – zasady

Do grona jednych z najbardziej efektownych diet należy starochińska dieta pięciu przemian. Nie jest trudno nawet znaleźć wyznawców teorii, iż gwarantuje ona nie tylko smukłą i atrakcyjna sylwetkę, ale i pewną harmonię i wewnętrzną równowagę. O ile ta druga opcja może być dosyć dyskusyjna i nikogo do niej przekonywać nie zamierzamy, o tyle pewne jest, że dieta ta jest skuteczna i nierzadko już po pierwszym tygodniu widać jej rezultaty. Swoją nazwę dieta pięciu przemian zawdzięcza żywiołom ziemskim, które rządzą światem – drzewo, ogień, ziemia, metal i woda. Jest ich zatem pięć, tak jak i pięć jest smaków. które uosabiają. Chińska dietetyka i medycyna bardzo wiele czerpie z tak interdyscyplinarnych odniesień.

Dieta pięciu przemian – menu

Dietą pięciu przemian rządzi charakterystyczny podział na smaki.

1) Gorzki

Produkty odpowiadające temu smakowi według diety pięciu przemian to orzechy włoskie, czerwone wino, kasza gryczana, herbata i kawa.

2) Ostry

Do produktów ostrych możemy zaliczyć cebulę i czosnek, ale także ryż.

3) Słodki

Nie ma tu zbyt wiele miejsca na słodycz rozumianą dosłownie, są za to produkty bogate w różne cukry, między innymi: ziemniaki, marchewka, orzechy laskowe i groch. Zalecane jest także spożywanie słodkich owoców.

4) Kwaśny

Podobnie jak wyżej mamy do czynienia z owocami, tyle że kwaśnymi. Ponadto do tej grupy zalicza się jogurt, biały ser, mąka czy białe wino.

5) Słony

Smak słony możemy sobie zagwarantować poprzez spożycie ryb morskich, wędlin, serów pleśniowych czy chociażby zimnej wody. Trzeba jednak pamiętać, że smak słony jest jednym z tych, w których należy szczególnie zachować umiar. Drugim takim smakiem jest słodki, zaś trzecim – kwaśny.

Podczas diety należy zdecydowanie się wystrzegać zbyt wielu kwaśnych produktów czy cukrów bądź tłuszczów zwierzęcych. Zalecane jest natomiast częste spożywanie wody, gdyż usprawnia ona metabolizm, a także gwarantuje pobudzenie naszego układu krążenia.

Dieta pięciu przemian – efekty

Dieta pięciu przemian ma za zadanie jedynie wspomóc proces przemiany energii w naszym organizmie, nie wymaga więc od nas rozliczania się z każdej kalorii. Należy jednak mieć na uwadze, że jak każda dieta wprowadza pewne zmiany w naszym organizmie i powinna być wcześniej skonsultowana z dietetykiem lub lekarzem. Czasami nie każdy może pozwolić sobie na spożywanie pełnej gamy smaków, bądź po prostu będzie zmuszony zrezygnować z niektórych składników.

Dieta pięciu przemian nie należy do najłatwiejszych ze względu na swoją różnorodność – potrzeba trochę czasu, aby nauczyć się łączyć ze sobą komponować smaki i odnaleźć w tym pewien bilans. Jednak odrobina determinacji i silna wola może przyczynić się do zaskakujących i jakże zadowalających efektów – możliwe jest bowiem zrzucenie aż 4 kilogramów w ciągu jednego tygodnia! A to dopiero początek – dieta pozwoli nam wyrobić w sobie znacznie silniejszą wolę niż dotychczas i będziemy zdolni do większych poświęceń zarówno na tle fizycznym, psychicznym i ogólnie – na tle naszego życia.

Dieta pięciu przemian - menu, zasady i efekty

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

2 komentarze do “Dieta pięciu przemian – menu, zasady i efekty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *