Dieta nocna (overnight diet). Jak schudnąć w czasie snu?

Dieta nocna czyli overnight diet to efekt 25-lat prac doktor Caroline Apovian z Bostońskiego Centrum Medycznego. Rezultaty jej badań można przeczytać w książce „The Overnight diet”. Mówiąc w telegraficznym skrócie dieta nocna jest połączeniem zyskującej popularność diety 5 na 2 (5:2, postnej, dr Mosleya) oraz diety proteinowej (protal, dr Dukana).

W diecie nocnej dużą rolę, jak w każdej kuracji odchudzającej, odgrywa samodyscyplina i systematyczne podejście do kwestii odżywiania. No ale jak chce się schudnąć szybko, po często nawet latach zaniedbań, trzeba niestety być przygotowanym na liczne wyrzeczenia. Powinniśmy jednak pamiętać, że przed zastosowaniem tej, czy jakiejkolwiek innej diety, dzięki której chcemy szybko schudnąć, należy skonsultować się z lekarzem.

Dieta nocna – zasady

Nocna dieta wpasowuje się w teorię, która głosi, że jeśli śpimy zbyt krótko to nasz metabolizm spowalnia, przez co szybciej przybieramy na wadze. Dodatkowo podnosi się poziom hormonu odpowiedzialnego za stres. W rezultacie częściej jesteśmy głodni i sięgamy po wysokokaloryczne produkty. Co więc powinniśmy robić? Przede wszystkim spać 8 godzin na dobę i nie chodzi o wartość średnią. Tyle musimy spać codziennie, odsypianie w weekend nic nie da!

Dieta nocna – co można jeść?

Przez 6 dni w tygodniu powinniśmy jeść rozsądnie i normalnie – mięso, jaja, ryby. Możemy jeść także niewielkie ilości pieczywa pełnoziarnistego, płatków owsianych czy brązowego ryżu. Jeden, za każdym razem ten sam dzień w tygodniu, powinniśmy spożywać tylko koktajle proteinowe.

Dieta nocna – koktajle proteinowe

Jak przygotować koktajl proteinowy? Chociaż nazwa brzmi poważnie, koktajle proteinowe to nic innego jak jak połączenie chudego mleka, wody albo mleka kokosowego, kilku owoców i produktów bogatych w proteiny czyli np. jogurtu greckiego. Oto przykład popularnego koktajlu proteinowego:

  • 5 łyżek płatków owsianych
  • 3 szklanki chudego mleka
  • jogurt naturalny
  • truskawki i borówki
  • pół kostki półtłustego twarogu
  • 3 łyżeczki odtłuszczonego mleka w proszku

Dieta nocna – efekty

Podobno osoby, które przechodzą na nocną dietę są w stanie schudnąć do 1 kg przez noc i około 4 kg w ciągu tygodnia. To naprawdę dobry rezultat. Dieta nocna, według autorki, nie wpływa negatywnie na mięśnie.

Powodzenia!

Dieta nocna overnight diet jak schudnąć podczas snu fot. Relaxing Music flickr.com

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

2 komentarze do “Dieta nocna (overnight diet). Jak schudnąć w czasie snu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *