Dieta Gersona – zasada działania i efekty

Dieta Gersona pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Czy ma także wpływ na wygląd i pomaga w odchudzaniu? Oto jej zasady.

Dieta Gersona – zasada działania

Dieta Gersona powszechnie uważana jest po prostu za zdrową kurację, której zadaniem jest zapobieganie powstawaniu chorób nowotworowych w naszym organizmie. Jest to szereg wskazówek, które powinien sobie wziąć do serca każdy, komu zależy, by utrzymać swój organizm w dobrym zdrowiu jak najdłużej. Podjęcie kroków zaproponowanych przez doktora Gersona ma na celu wydalenie z organizmu toksyn, które mogą przyczynić się do rozwoju czy w ogóle postania choroby nowotworowej w naszym organizmie. Dieta stanowi więc znakomite narzędzie prewencyjne – zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Nie jest to dieta restrykcyjna i z reguły jest całkowicie bezpieczna.

Dieta Gersona – co i jak

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, iż filarem tej diety są trzy ściśle określone posiłki. Oprócz tego niezbędnym elementem jest codzienne wypicie trzynastu szklanek soku przygotowanego ze świeżo wyciśniętych owoców lub warzyw (do polecanych przez twórcę należą jabłka, śliwki, winogrona, wiśnie, banany czy porzeczki). Wszystkie te owoce powinny być przyjmowane przez nas w stanie surowym, bez żadnego przygotowania. Ilość szklanek soku jest jednak ilością orientacyjną, którą w praktyce powinno się albo dokładnie przeliczyć (biorąc pod uwagę własną wagę i przemianę materii), albo konsultując się z lekarzem czy dietetykiem.

Ostatnim, jednak nie mniej ważnym elementem jest przeprowadzanie co najmniej trzech lewatyw z kawy, którą należy przygotować według wskazówek doktora Gersona. Jakkolwiek mieszanych uczuć nie budziłaby ta rada, trzeba wiedzieć, iż kawa jest bardzo dobrym środkiem detoksykacyjnym, a także pomaga niszczyć tkanki guzów.

Podczas diety trzeba ograniczyć spożywanie soli, a także potraw konserwowanych, wędzonych czy marynowanych. Można całkowicie zapomnieć o alkoholu, zupach w proszku, ostrych przyprawach czy dużych ilościach cukru i tłuszczów. Wszystkie te składniki powinny być ograniczone do absolutnego minimum. Sama dieta jest wegetariańska, więc unikanie w niej mięsa jest jak najbardziej naturalne. Najlepiej unikać też kawy do picia, herbaty, czy napojów wysoko słodzonych – najlepszym rozwiązaniem jest woda mineralna.

Powinniśmy podczas diety spożywać niewielkie posiłki, ale często. Dietę najlepiej rozpocząć od samych owoców i warzyw, i wraz z biegiem czasu włączać stopniowo do naszej diety pozostałe składniki – takie jak na przykład chudy ser czy naturalne jogurty. Musimy pamiętać o unikaniu sodu i dostarczeniu naszemu organizmowi dużo potasu, gdyż właśnie zachowanie równowagi między tymi pierwiastkami w naszym organizmie stanowi jeden z filarów diety doktora Gersona.

Dieta Gersona – efekty

Ciężko mówić w tym przypadku o zbyt rewolucyjnych spadkach wagi, gdyż nie to jest celem tej diety. Ma ona za zadanie zwalczać przyczyny powstawania raka i zapewnić naszemu organizmowi dobrą kondycję. Jest dietą oczyszczającą i wzmacniająca nasz organizm, a nie niwelującą skutki choroby czy zapewniającą nam idealną sylwetkę. Warto mieć także na uwadze, że jak każda dieta powinna być wcześniej skonsultowana z lekarzem i dopasowana indywidualnie do organizmu każdego z nas, gdyż źle dobrana dieta może być tak samo negatywna w skutkach jak brak jakiejkolwiek diety.

dieta gersona
sxc.hu/johnnyberg

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

One thought on “Dieta Gersona – zasada działania i efekty

  • 16 czerwca, 2014 o 15:39
    Permalink

    Najlepsza dieta jest zdrowe jedzenie i kilogramy same schodza. :) Czytanie książek, stron www, porady specjalistów, trener personalny – wszystkie sposoby sa dobre o ile ma sie swiadomosc jak nasz organizm funkcjonuje. Ja sama wspomagałam sie w poradni COiO , ale ważne jest funkcjonowanie również po kursach. Także powodzenia wszystkim!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *