Dieta eliminacyjna – dieta naszych czasów?

Na czym polega dieta eliminacyjna i jakie są jej zalety? Które pokarmy trzeba eliminować z diety i jak to zrobić?

Alergie, a zwłaszcza alergie pokarmowe, to jedne z najczęstszych dolegliwości ściśle wiążących się z dzisiejszą cywilizacją. Co i rusz ludzie borykają się z trudnościami, wynikającymi z nieprzystosowania do środowiska – coraz bardziej nieprzyjaznego, pełnego nowych zagrożeń. Nie warto więc pozostawać ignorantem w tej dziedzinie – warto dowiedzieć się, co sprawia, że nasze życie tak często traci na jakości codziennego komfortu – warto znaleźć przyczynę i drogą eliminacji usprawnić swoją egzystencję. Dieta eliminacyjna, a ściślej mówiąc jej zasady i specyfika, z pewnością przyczynią się do poprawienia naszego życia!

Dieta eliminacyjna – czyli jak wyeliminować alergeny i nie tylko

Mówi się, że ten rodzaj diety szczególnie przydatny jest dla małych dzieci, zwłaszcza tuż po urodzeniu. Choć jest w tym prawda – świeżo narodzone maluchy narażone są wyjątkowo na niebezpieczeństwa codziennego świata – to nie należy ograniczać zastosowania diety eliminacyjnej jedynie do regulowania zasad żywieniowych dzieci: również dorośli, jak i młodzież mogą na podobnej diecie wiele skorzystać. Chodzi tu przecież o eliminację alergenów, a w ogólności: wszelkich pokarmów czy wręcz poszczególnych składników odżywczych czy substancji, które mogą zaburzać nasz prawidłowy tryb życia i funkcjonowania. I choć to dzieci narażone są najbardziej (lekarze zalecają stosowanie diety eliminacyjnej maluchom nad wyraz często!), to również i my powinniśmy zastanowić się nad możliwymi przyczynami naszego złego samopoczucia lub fizycznych dolegliwości. Pamiętaj: w dużej mierze jesteś tym, co jesz!

Dieta eliminacyjna a popularne alergeny, czyli czego się wystrzegać?

Człowiek, czy to mały, czy też duży, spożywać musi ściśle określone składniki odżywcze – najczęściej pod postacią ulubionych, wybranych (lub takich do których się przyzwyczaił) posiłków. Co jednak w momencie, gdy musimy zrezygnować z jednego ze składników? Czy grozi nam wtedy zespół dolegliwości, związanych właśnie ściśle z brakiem mikro lub makro elementów odżywczych? Niekoniecznie – dieta eliminacyjna zakłada, że w miejsce każdego alergenu (lub innego niewłaściwego dla nas składnika) powinniśmy wstawić coś, co go kompletnie zastąpi z punktu widzenia zapotrzebowania naszego organizmu na minerały, substancje czy witaminy. Kluczowym elementem przy projektowaniu własnej diety eliminacyjnej jest konsultacja z lekarzem lub dietetykiem, mająca na celu dokładne zidentyfikowanie, które rzeczy nam szkodzą, a także – jak je później zastąpić. Przykład? Małe dzieci, uczulone na krowie mleko – wciąż otrzymują niezbędne składniki pokarmowe pod postacią innego mleka, specjalnie zmodyfikowanego.

Dieta eliminacyjna – indywidualny charakter: wada czy zaleta?

Choć przez niektórych jest to postrzegane jako duży minus, dieta eliminacyjna wymaga dostosowania jadłospisu osoby zainteresowanej dokładnie do jej potrzeb – nie ma tutaj utartych schematów czy reguł, a kierować się można jedynie reakcjami własnego organizmu i doświadczeniem (nie zapominając o konsultacji z lekarzem). Większość istniejących diet, stosowanych przez miliony ludzi na całym świecie, opiera się na jasno ustalonych regułach – przy diecie eliminacyjnej jest wręcz odwrotnie – to każdy z nas ustala reguły swojego menu! Jak jednak dieta eliminacyjna, poza oczywistymi zaletami zdrowotnymi, wpłynąć może na naszą wagę? Dochodzi tutaj istotny czynnik eliminacji zbędnych kalorii: zastępując niektóre z produktów innymi, warto wybierać takie zamienniki, które nie tylko są dobrze tolerowane przez nasz organizm, ale także dostarczają nam mniejszą ilość kalorii.

Dieta eliminacyjna – przykłady

Co eliminujemy z diety najczęściej? Dieta eliminacyjna to zwykle dieta bezglutenowa, dieta bez nabiału (dieta bezmleczna), dieta bezjajeczna, dieta bez soi, a także dieta wegańska czy dieta wegetariańska. Niekiedy eliminacji podlegają tylko konkretne alergeny – orzechy, kakao, niektóre owoce.

foto: freeimages.com/nkzs
foto: freeimages.com/nkzs

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

One thought on “Dieta eliminacyjna – dieta naszych czasów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *