Dieta Dukana (protal, proteinowa)

Dieta doktora Pierre’a Dukana, zwana też proteinową lub dietą protal, to jeden z lepszych sposobów na zrzucenie wagi. Wymaga ona jednak sporo samodyscypliny i poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na przygotowanie potraw z ograniczonego katalogu rzeczy, które można jeść podczas stosowania diety Dukana. Dieta proteinowa trwać może, w zależności od tego ile chcemy schudnąć, dość długo. Dlaczego warto jednak spróbować diety protal? Wyobraź sobie, że ktoś kazałby ci przez cały dzień chodzić z 10 kilogramowym plecakiem. Ciężko, prawda? A dokładnie tak samo traktujesz swój organizm, jeśli masz 10 kg nadwagę. Pora więc pozbyć się plecaka. Do dzieła!


Dieta Dukana podzielona jest na 4 fazy. Pierwsza jest intensywna i krótka, kolejne rozciągają się w czasie w zależności od indywidualnych potrzeb. Podczas odchudzania metodą Dukana należy spożywać tylko określoną grupę produktów.

Dieta Dukana – faza 1  (uderzeniowa, proteinowa)

Jest to najtrudniejszy etap diety Dukana. Wiele osób poddaje się już na tym etapie. Dlaczego jest on taki trudny? W nim radykalnie zmieniamy swoją dietę. Co można jeść? Jedynie ściśle ograniczoną grupę produktów. Należą do nich: mięso (z indyka lub kurczaka, chuda wołowina, konina, podroby, chude wędliny), jaja (raczej białka), ryby (sola, dorsz, łosoś, tuńczyk, makrela, sardynka), owoce morza (ostrygi, kraby, krewetki) oraz jogurty, sery i mleko o niskiej zawartości tłuszczu. Potrawy możemy przyprawiać np. tymiankiem, cebulą i czosnkiem. Powinniśmy też całkowicie usunąć z diety cukier. Podczas diety powinno się spożywać 1,5 l płynów dziennie.

Faza uderzeniowa trwa od pięciu do dziesięciu dni. Roboczo można przeliczać 1 dzień jako stratę 1 kilograma. Chcesz stracić 10 kg? Faza uderzeniowa powinna więc trwać 10 dni.

Dieta protal – faza 2 (naprzemienna, równowagi)

W tej fazie powinno być nam już łatwiej. Co drugi dzień możemy bowiem dodawać do naszych posiłków warzywa, oczywiście nie wszystkie. Jeść możemy sałatę, cukinię, ogórki, pomidory, marchew, buraki czy pory. Dla urozmaicenia warto je grillować lub spożywać w postaci sałatki z jogurtem i przyprawami. W żadnym wypadku nie możemy jeść ziemniaków czy warzyw strączkowych.

Faza naprzemienna powinna trwać aż do momentu osiągnięcia przez nas pożądanej wagi.

Dieta proteinowa – faza 3 (utrwalająca)

W tej fazie powoli wracamy do normalnego odżywiania. Do diety wracają powoli m.in. chleb, ryż, makarony czy ziemniaki. Wybieramy sobie jednak jeden dzień w tygodniu, w którym odżywiamy się tak jak w pierwszej fazie, uderzeniowej. Dwa razy w tygodniu możemy sobie nawet pozwolić na „królewską ucztę„, czyli zjeść dowolny posiłek.

Długość fazy utrwalającej powinna wynikać z równania liczba zrzuconych kilogramów * 10 dni. Zrzuciłeś 5 kg? Powinieneś stosować ją 50 dni.

Dieta Dukana – faza 4 (definitywnej stabilizacji)

To ostatnia faza diety Dukana, która powinna trwać… do końca życia, oczywiście jeśli chcemy zachować wagę. Zachowujemy zasadę 1 dnia białkowego w tygodniu. W dodatku gdzie to możliwe rezygnujemy z cukru – nie słodzimy napojów, staramy się nie objadać słodyczami itd. Trzymanie się zdroworozsądkowych zasad zdrowego żywienia powinno zabezpieczyć nas przed szybkim przybieraniem na wadze.

Przed stosowaniem diety oczywiście powinno się skonsultować z lekarzem – może się bowiem okazać, że akurat ten rodzaj diety nie jest dla nas wskazany i zamiast polepszyć swoje zdrowie i kondycję wyraźnie sobie zaszkodzimy.

Powodzenia!

P.S.

Zobacz także na czym polegają inne diety: dieta New Mayo Clinic, dieta Mai Błaszczyszyn, dieta Ewy Dąbrowskiej, dieta Kwaśniewskiego (kapuściana), dieta plaż południowych (South Beach).

Dieta Dukana - pizza -  fot Maria Martinez mmb2412 flickr.com

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

24 komentarze do “Dieta Dukana (protal, proteinowa)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *