Dieta Alleluja (Hallelujah): opinie, zasady, efekty

Dieta Alleluja (Hallelujah) ma uzdrawiać organizm i duszę oraz pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów. Wymagana jednak olbrzymich poświęceń. Sprawdź, czy jest odpowiednia dla Ciebie!

Dieta Alleluja przywędrowała do Polski z Ameryki. Jej prekursorem był duchowny George Malkmus, który napisał o niej książkę pt. „Hallelujah Diet„. Pod względem podbudowy ideologicznej i zasad jest więc podobna do diety raw food czy diety biblijnej. Wydaje się jednak być znacznie bardziej wymagająca, żeby nie powiedzieć drakońska. W związku z tym, szczególnie ważne jest, aby przed rozpoczęciem stosowania diety Alleluja skonsultować z lekarzem, czy jest ona odpowiednia dla naszego organizmu. Jeśli zdecydujemy się na jakąkolwiek dietę bez porady lekarskiej, możemy sobie bardzo poważnie zaszkodzić.

Dieta Alleluja (Hallelujah) – zasady

Podczas stosowania diety Alleluja powinniśmy spożywać posiłki złożone w większości z produktów nieprzetworzonych. Jedynie 15% posiłku mogą stanowić rzeczy gotowane! W praktyce oznacza to, że dieta Hallelujah skazuje nas na jedzenie warzyw, owoców, pełnoziarnistych kasz oraz makaronów, a także orzechów. W dodatku z owocami też nie powinniśmy przesadzać – mogą stanowić maksimum 15% dziennego spożycia.

Dieta Alleluja (Hallelujah) – czego nie wolno jeść

Autor diety Hallelujah zabrania spożywania mięsa (szczególnie drobiu, wieprzowiny i wołowiny) oraz ryb. Nie wolno jeść także margaryny, konserwowanych warzyw i owoców, używać soli i pieprzu ani nawet pić kawa czy herbaty, nie mówiąc o alkoholu.

Dieta Alleluja (Hallelujah) – opinie

Dieta Alleluja ma swoich zwolenników, których przekonują ideologia biblijna czy po prostu efekty. Trudno sobie wyobrazić, aby odżywiając się w sposób proponowany w diecie Hallelujah nie schudnąć. Wątpliwości co do niej podnoszą jednak lekarze, dietetycy i… ludzie wiary. Ci pierwsi zwracają uwagę, że drastyczna zmiana jadłospisu i usunięcie z niego mięsa, ryb i wielu innych dotychczas spożywanych potraw musi skończyć się dla organizmu tragicznie. Osoby wierzące zwracają natomiast uwagę, że w Biblii wielokrotnie pada pozwolenie na jedzenie mięsa i ryb – dzielił je przecież sam Jezus w cudzie rozmnożenia pokarmów. Dlaczego więc, chcąc postępować zgodnie z biblijnymi zaleceniami, mielibyśmy z nich rezygnować?

Dieta Alleluja (Hallelujah) – przepisy

Przepisy na potrawy, które spożywać możemy stosując dietę Alleluja znajdziemy w licznych książkach poświęconych tej kuracji odchudzającej np.:

Wiele informacji o diecie Alleluja znajdziecie także na YouTube np. wywiad z jej twórcą czy wystąpienie p. Katarzyny Lewkowicz-Siejki, znanej propagatorki dietoterapii.

dieta alleluja hallelujah - fot. Martin Cathrae flickr.com - Creative Commons
dieta alleluja hallelujah – fot. Martin Cathrae flickr.com – Creative Commons

Dieta Alleluja (Hallelujah): opinie, zasady, efekty

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

4 komentarze do “Dieta Alleluja (Hallelujah): opinie, zasady, efekty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *