Dieta 8 godzinna – zasady, menu i efekty

Przez niektórych uważana za kontrowersyjną, choć opracowana przez naukowców dieta 8 godzinna. Na czym polega i czy można ją bezpiecznie stosować?

Dieta 8 godzinna – zasady

Choć dieta 8 godzinna może wydawać się niektórym kontrowersyjna, zdecydowanie taka nie jest. Nie wymaga ona od nas głodówki lub doprowadzania swojego organizmu do stanu skrajnego wyczerpania – nic bardziej mylnego! Dieta 8 godzinna zakłada po prostu ściśle określony tryb żywienia – jeść możemy tylko przez 8 godzin w ciągu doby, przez pozostałe 16 nasz organizm odpoczywa, a nasz układ trawienny regeneruje się. Dieta ta oczywiście może być niebezpieczna dla niektórych osób, zwłaszcza cierpiących na inne schorzenia, dlatego niezbędne jest jej uprzednie skonsultowanie z dietetykiem. Jeżeli ten nie znajdzie żadnych przeciwwskazań i opracuje dla nas plan żywieniowy, wystarczy już tylko odrobina silnej woli, by uatrakcyjnić nasz wygląd i usprawnić metabolizm.

Dieta 8 godzinna opracowana została wg Davida Zinczenko i Petera Moore’a. Ich zdaniem przybieramy na wadze, gdyż nie posiadamy konkretnego harmonogramu żywieniowego tylko jemy, kiedy mamy na to ochotę. Zdaniem naukowców brak dyscypliny sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej w naszym ciele, gdyż powoduje on zaburzenie naturalnego rytmu trawienia.

Dieta 8 godzinna – menu

W tej diecie brakuje konkretnego jadłospisu. Posiłki powinny być oczywiście pełnowartościowe i zdrowe (lepiej unikać sztucznej czy przetworzonej żywności), jednak to nie w ich składzie kryje się sukces tej diety, a w dowolnie wybranym 8 godzinnym przedziale czasowym, podczas którego jemy – na przykład w godzinach 8-16 bądź 11-19 – nie ma to znaczenia, możemy dobrać ten przedział do naszego stylu życia. Istotnym jest za to, by raz wybrany przedział czasowy był stały, a nie zmieniał się każdego dnia. Najważniejsze jednak, abyśmy poza tym czasem nie jedli nic – nawet owoców czy warzyw. Po prostu nic! Podczas tych 16 godzin, kiedy nie jemy nasz organizm regeneruje się i wydala nagromadzone toksyny – przyjmowanie w tym czasie jakichkolwiek pokarmów zaburza ten proces i niweluje cały dotychczas włożony w dietę trud. Podczas diety należy dużo pić, zwłaszcza wody – dotyczy to także tych 16 godzin, kiedy nasz organizm regeneruje się. Pamiętajmy, że odwodniony organizm to organizm osłabiony, co zdecydowanie nie przełoży się na skuteczność jakiejkolwiek diety!

Dieta 8 godzinna – efekty

Podczas przestrzegania wszystkich reguł i założeń diety, zdaniem autorów, możliwa jest utrata nawet 5 kilogramów na przestrzeni tygodnia. Natomiast sukcesywnie utrzymywana dieta 8 godzinna pozwala po miesiącu zauważyć nawet 10 kilogramowy spadek wagi. Tak radykalna zmiana systemu żywieniowego może być na początku dla nas trudna, dlatego być może powinniśmy iść za radą jednego z autorów i stopniowo zmieniać swoje nawyki, aż dopiero później przejść na dietę. Idealnym uzupełnieniem diety 8 godzinnej jest 8 minutowy cykl ćwiczeń każdego dnia, który pozwoli jeszcze bardziej zbliżyć nam się do ideału sylwetki, który chcemy osiągnąć. Z pewnością warto dodać, że ćwiczenia + jakakolwiek dieta to zawsze skuteczniejsze połączenie, niż sam zmodyfikowany jadłospis!

dieta 8 godzinna
sxc.hu/danjaeger

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

9 komentarzy do “Dieta 8 godzinna – zasady, menu i efekty

 • 21 lipca, 2014 o 22:49
  Permalink

  Zaciekawiłaś mnie :)
  Nie znoszę diet (bo nie lubię ograniczeń), ale taka może nawet i ma sens… Chyba sobie więcej o niej poczytam :)

  Odpowiedz
 • 22 sierpnia, 2014 o 17:19
  Permalink

  Ja spróbuję. Rano i tak nigdy nie jem więc od 11 do 19 pasuje. Zaczynam od dziś.

  Odpowiedz
 • 6 grudnia, 2014 o 11:18
  Permalink

  Wydaje się okey ! Właśnie czekam do 11 aż zjem pierwszy posiłek jestem od tygodnia na tej diecie w sumie to wprowadzam się w nią delikatnie ! Trzymajcie kciuki ! Mój plan to 15 kilo mniej ! :D

  Odpowiedz
 • 25 grudnia, 2014 o 14:23
  Permalink

  Ja stosuję od 3 tygodni i schudlam 8kg

  Odpowiedz
 • 20 marca, 2016 o 16:13
  Permalink

  Niestety to nieprawda, jestem na tej diecie 3 tyg. i straciłem raptem 1 kg. Dodam, że ćwiczę i nie objadam się.

  Odpowiedz
 • 24 maja, 2016 o 20:22
  Permalink

  ja jestem na tej diecie 3 tyg i chudnę, polecam!

  Odpowiedz
 • 2 czerwca, 2017 o 18:36
  Permalink

  Ja również zaczęłam tę dietę. Pierwsze 2 dni spadek pół kilo, następne 2 dni powrót tego pół kilo. Stosuję dietę od 10 dni i jak na razie bilans zerowy. Jem 3 posiłki dziennie, nawet nie zjadam 2000 kalorii., według tabeli powinnam jeść około 2500, do tego codziennie ćwiczenia dość intensywne 1 godzina. No cóż, trudno powiedzieć. Będę stosować około miesiąca, może coś ruszy. Ale ja ogólnie jestem typem odpornym na wszelkie diety, a nawet ruch mi nie pomaga. Mam sporą nadwagę ale mam także insulinooporność, dlatego tak ciężko mi schudnąć. Jak jem ok.2000 kalorii a nie ćwiczę to potrafię przytyć 5 kg miesięcznie.

  Odpowiedz
 • 14 października, 2017 o 20:44
  Permalink

  No dokładnie. Ja przytyłam, ale fakt, że sobie nie żałuję

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *