Ćwiczenia z hantlami nie tylko dla facetów!
Wbrew pozorom ćwiczenia z hantlami nie są zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Wiele kobiet boi się po nie sięgnąć, aby nadmiernie nie rozbudować swoich mięśni ramion i nie zyskać zbyt atletycznej sylwetki. Zaniedbywanie treningu rąk to wspólny grzech wielu pań, który prowadzi do powstania tzw. motylków.
Jeżeli nie chcesz, aby Twoja skóra ramion poddała się grawitacji i zaczęła nieestetycznie zwisać, wykonuj ćwiczenia z hantlami! Odpowiednio dobrana waga tych przyrządów i sposób wykonywania treningu nie sprawi, że będziesz wyglądać jak damska wersja kulturysty. Ćwiczenia z hantlami nie służą jedynie wzmocnieniu mięśni rąk – ich wykorzystywanie podczas zajęć fitness dodatkowo pozwala spalić więcej kalorii.
Na ZanimZjesz opisujemy także fajne ćwiczenia prowadzące do pięknej sylwetki, m.in. różne zestawy ćwiczeń na brzuch:
- Piękna sylwetka na wiosnę – ćwiczenia na brzuch
- Ćwiczenia na brzuch – zasady, przykłady efekty
- Płaski brzuch – jak go osiągnąć – zasady, menu, efekty
- Ćwiczenia na mięśnie brzucha – zasady, przykłady, efekty
- Aerobiczna 6 Weidera
Polecamy także zestawy ćwiczeń odchudzających, a teraz wracamy do ćwiczeń z hantlami;)
Ćwiczenia z hantlami – zalety
Aby przekonać się do ćwiczeń z hantlami, najpierw musimy poznać ich zalety. Nic tak nie motywuje do wysiłku, jak obietnica przyszłych korzyści!
- Ćwiczenia z hantlami zamieniają tkankę tłuszczową na mięśnie – im więcej mięśni, tym więcej kalorii spala nasz organizm, nawet jeżeli nie ćwiczymy.
- Dzięki ćwiczeniom z hantlami skóra ramion dużej pozostaje napięta i elastyczna (unikamy wspomnianych motylków)
- Trening z ciężarkami ujędrnia biust i poprawia siłę ramion.
- Ćwiczenia z hantlami pomagają utrzymać prawidłową postawę ciała.
Hantle są jednymi z tańszych przyrządów do ćwiczeń. Dzięki temu możemy zaryzykować ich zakup, nawet jeśli nie jesteśmy do końca przekonane do tej formy aktywności fizycznej.
Ćwiczenia z hantlami – jak dobrać ciężarki?
Hantle przeznaczone do ćwiczeń dla kobiet ważą od 0,5 kg do 5 kg. Ciężarków nie dobieramy pod naszą wagę, a możliwości siłowe. Jak je sprawdzić? W tym celu niezbędna jest wizyta na siłowni lub w sklepie sportowym, gdzie mamy możliwość wypróbowania różnych ciężarków.
- Zacznij od najmniejszej wagi hantli
- Wykonaj dwanaście powtórzeń jednego ćwiczenia z hantlami, np. zginanie ręki. Jeśli po tym czasie nie odczujesz obciążenia, ciężarki prawdopodobnie są dla Ciebie za lekkie.
- Wówczas wypróbuj hantle o większym ciężarze i przetestuj je w ten sam sposób (musisz jednak chwile odczekać, aby Twoje mięśnie zdążyły odpocząć).
- Idealne hantle pozwalają wykonać w tym samym tempie co najmniej 12 powtórzeń ćwiczenia.
Jeżeli masz jakikolwiek wątpliwości, poproś o radę sprzedawcę w sklepie sportowym lub instruktora na siłowni. Bardzo ważne jest, aby nie przetrenować ramion, czyli nie dobrać hantli o zbyt dużej wadze.
Ćwiczenia z hantlami – jak trenować
Istnieje wiele wariantów ćwiczeń z hantlami. Przedstawiamy jedne z najbardziej podstawowych, które są odpowiednie dla osób początkujących:
- Chwyć hantle i stań w niewielkim rozkroku. Ręce miej opuszczone wzdłuż ciała. Podnoś je w tym samym tempie w bok, aż do wysokości ramion, aby utworzyły z nimi jedną linię. Następnie wolno opuść je do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz 5 razy.
- Stań w niewielkim rozkroku a ręce lekko ugnij w łokciach. Ręce powinny być ustawione przed udami, a ciężarki skierowane równolegle do siebie. Na wdechu unieś ręce na wysokość ramion, a na wydechu powoli je opuść. Powtórz ćwiczenie 4 razy.
Ćwicząc z hantlami wystarczy zmienić sposób ustawienia rąk w nadgarstkach, aby organizm odczytał taki układ jako zupełnie nowe ćwiczenie. To ważne, ponieważ dzięki temu nie spada efektywność treningu.
Ćwiczenia z hantlami są super! Teraz mają tyle ciekawych rodzaju, że każda kobieta znajdzie coś dla siebie i to czasem w swoim ulubionym kolorze.
pewnie, że nie! Dla nas, kobiet, to powinna być podstawa! :)
Pingback: Trening siłowy także dla kobiet - od czego zacząć?