Preparaty odżywcze wysokoenergetyczne

Wysokoenergetyczne preparaty odżywcze mają formę napojów – są one odpowiednio zbilansowane pod kątem zawartości poszczególnych składników odżywczych takich jak węglowodany, białko, witaminy, tłuszcze oraz minerały. Tego typu napoje są produkowane w rozmaitych smakach, więc każdy może wybrać sobie taki jaki najbardziej mu odpowiada.

Kilka słów o…

Spożywa się je zwykle pomiędzy posiłkami bądź zastępuje się nimi cały posiłek. Różnią się między sobą nie tylko smakami, ale także i rodzajami, dzięki czemu łatwiej jest je dostosować do konkretnych potrzeb, co doskonale widać chociażby na przykładzie preparatów takich jak chociażby Nutridrink (dostępny z szybką dostawą na http://www.i-apteka.pl/pol_m_Zywienie-Zdrowa-zywnosc_NUTRIDRINK-802.html ).

Napoje odżywcze wysokoenergetyczne dostępne są w wielu wersjach,  na przykład. z błonnikiem, bez błonnika, bez tłuszczu, dla diabetyków, w postaci zupy (ten wariant jest przeznaczony do spożywania go na gorąco), ze składnikami skomponowanymi w taki sposób, by preparat można było spożywać w ramach profilaktyki nowotworowej itp.

O czym należy pamiętać, chcąc zaopatrzyć się w opisywane tutaj preparaty?

Przede wszystkim o tym, że kupuje się je w aptekach, a ich dobór nie może być przypadkowy – nie jest wskazane robienie tego na własną rękę, ale po konsultacjach z lekarzem (ewentualnie z farmaceutą). Koniecznie też należy mieć świadomość tego, że po tego rodzaju preparaty odżywcze sięga się zawsze w konkretnym celu, w określonych sytuacjach.

Wystarczy zdobyć informacje na temat tego, dla kogo takie preparaty są przeznaczone i kiedy powinno się je stosować, a wszystko będzie jasne. Nie bez powodu zresztą mówi się w tym kontekście o żywieniu medycznym.

Przy tej okazji niejednokrotnie pojawia się pytanie o to czy można podawać je dzieciom.

Generalnie rzecz biorąc, nie ma przeciwwskazań, bu tego nie robić, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze – dziecko nie może liczyć sobie mniej niż 3 lata. Po drugie – u dzieci w wieku od 3 do 6 lat nie należy stosować preparatów odżywczych w charakterze zamienników posiłków, można je natomiast (rzecz jasna po stosownych konsultacjach) podać jako środek, który stanowi jedynie uzupełnienie diety. Ponadto kupując odpowiedni rodzaj preparatu, trzeba mieć na uwadze rozmaite przesłanki takie jak m. in. wiek danej osoby, jej wagę i wzrost, płeć, chorobę jaką przebyła etc. Nie w każdym bowiem przypadku zapotrzebowanie na kalorie jest jednakowe, podobnie jest również, jeżeli chodzi o poszczególne składniki odżywcze.

Pamiętaj!

W żadnym też wypadku nie wolno traktować przedstawianych tu preparatów jako sposobu na długoterminowe odżywanie się. Wymagają one odpowiedniego dawkowania, co robi się w ściśle określonym czasie – nieodzowne jest przestrzeganie tych zasada. Preparat ma pomóc, a nie zaszkodzić.

Czy lekarze nie mają nic przeciwko stosowaniu takowych środków?

Nie, sami niejednokrotnie zalecają je swoim pacjentom. Nie należy się więc obawiać, że jest to czymś, co nie ma poparcia w środowisku medycznym bądź jest tylko kolejną modą.

sxc.hu/muffet1
sxc.hu/muffet1

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *