Zakwaszenie organizmu – przyczyny, objawy, leczenie

Objawy zakwaszenia organizmu, czyli zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, są bardzo często przez nas ignorowane. Mało kto zdaje sobie sprawę z ich konsekwencji, pomimo że występują powszechnie – badania dowodzą, że z objawami zakwaszenia organizm boryka się nawet 80% mieszkańców Europy. Powodują one nie tylko dyskomfort odczuwalny przez nas podczas codziennych czynności, ale mogą mieć także poważniejsze konsekwencje zdrowotne.

Warto więc dowiedzieć się więcej o zaburzeniu równowagi kwasowo-zasadowej, aby właściwie móc je u siebie rozpoznać. Wówczas będziemy mogły i podjąć kroki, które pozwolą wrócić do normalnego stanu.

 Czym spowodowane są objawy zakwaszenia organizmu

Aby w pełni zrozumieć jakie objawy towarzyszą zakwaszeniu organizmu trzeba zagłębić się w zachodzące w ludzkim ciele procesy fizjologiczne. Organizm człowieka produkuje substancje o charakterze kwasowym oraz zasadowym, które powinny się wzajemnie neutralizować. Niestety czasami równowaga ta zostaje zaburzona i kwaśny odczyn zaczyna dominować. Oczywiście organizm stara się temu przeciwdziałać, ale jeśli proces ten trwa dłużej, zakwaszenie staje się odczuwalnym problemem.

Jakie są objawy zakwaszenia organizmu

Objawów zakwaszenia organizmu jest dużo i są zauważalne przede wszystkim u osób, które prowadzą stresujący tryb życia. Sprzyja im także zła dieta w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej. Najczęściej występujące objawy zakwaszenia organizmu, to:

 • problemy z koncentracją;
 • wahania nastroju;
 • bóle mięśni, stawów oraz kości;
 • infekcje wirusowe, przeziębienia;
 • nadmierne wysuszenie skóry;
 • zwiększoną łamliwość włosów i paznokci;
 • trudności z ustabilizowanie wagi.

Objawy zakwaszenia organizmu – dieta lecznicza

Objawy zakwaszenia organizmu są konsekwencją źle zbilansowanej diety, w skład której wchodzi zbyt duża ilość tzw. składników kwasotwórczych. Należą do nich przede wszystkim: sól, mięso, ser żółty, ryż biały, cukier, mąka pszenne, kawa, alkohol, herbata czarna, czekolada i kakao. Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej jest dbanie o odpowiedni dobór posiłków. Lekarze radzą, aby 80% diety stanowiły produkty alkalizujące, czyli neutralizujące szkodliwe działanie kwasów, takie jak:

 • świeże owoce,
 • surowe warzywa,
 • kasza – gryczana oraz jaglana
 • surowe mleko oraz chuda śmietana,
 • woda – mineralna lub źródlana.

Ważne jest, aby w walce z objawami zakwaszenia organizmu nie posunąć się zbyt daleko. Wyeliminowanie z diety wszystkich produktów kwasotwórczych nie wpłynie na organizm zbyt korzystnie. Należy zachować umiar i podczas komponowania posiłków brać pod uwagę wspomnianą wyżej proporcję (20% – produkty o kwaśnym pH, 80% – produkty o zasadowym pH).

Objawy zakwaszenia organizmu – leczenie

Na rynku dostępne są również produkty specjalistyczne, które wspierają leczenie objawów zakwaszenia organizmu, takie jak np. tabletki Eliminacid, ale nie powinno przyjmować się ich bez zaczerpnięcia porady lekarza! Do zdiagnozowania zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej niezbędne jest wykonanie badań moczu oraz krwi, na które kieruje lekarz rodzinny. Całkowicie bezpiecznym wsparciem dla organizmu walczącego z objawami zakwaszenia będzie natomiast unikanie sytuacji stresowych w codziennym życiu oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

zakwaszenie organizmu

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *