Płyta indukcyjna – dlaczego warto ją mieć w swojej kuchni?

Płyta indukcyjna to rozwiązanie, do którego przekonuje się coraz więcej osób. Nic dziwnego, gotowanie na niej jest tańsze i szybsze niż na kuchence gazowej lub elektrycznej. Dużo łatwiej można też zachować czystość w pomieszczeniu. By jednak używać kuchenki indukcyjnej, trzeba posiadać odpowiednie garnki. Tylko produkty wykonane ze specjalnych tworzyw umożliwią jej prawidłowe działanie.

Czym różnią się garnki do płyty indukcyjnej od zwykłych?

Kuchenka indukcyjna generuje pole magnetyczne, na które reagują tylko garnki z ferromagnetycznym dnem. Na skutek zjawiska indukcji takie dno rozgrzewa się na całej powierzchni. Ciepło rozchodzi się wówczas tylko w garnku, a nie rozprzestrzenia się po płycie. Takie rozwiązanie jest bardzo oszczędne i bezpieczne.

Garnki do kuchenki indukcyjnej muszą posiadać kilka cech. Pierwsza z nich to wspomniane już ferromagnetyczne dno. Jeśli nie jesteś pewien, czy taki jest właśnie materiał, z którego wykonano sklepowe garnki do płyty indukcyjnej, możesz to łatwo sprawdzić za pomocą magnesu. Odpowiedni produkt przyciągnie go do siebie. Będziesz miał wówczas pewność, że proponowane garnki zadziałają na Twojej nowej kuchence. Jeśli spróbowałbyś zastosować akcesoria nie reagujące na pole magnetyczne, płyta indukcyjna po prostu by ich nie wykryła. Gotowanie byłoby więc niemożliwe.

Cechy akcesoriów do kuchenek indukcyjnych

Dno, jakie będą posiadać Twoje garnki do kuchni indukcyjnej, powinno być także odpowiednio grube i szerokie. O ile w przypadku kuchenki gazowej rozmiary garnka nie mają tak istotnego znaczenia, o tyle dla posiadaczy „indukcji” z wydzielonymi polami grzewczymi są kluczowe. Za duży produkt może bowiem nie być dobrze wyczuwany przez płytę indukcyjną. Nim zakupisz nowe akcesoria do gotowania, po prostu upewnij się, że mają taką samą lub mniejszą średnicę niż wielkość pola grzewczego. Poza tym dno garnków powinno być odpowiednio grube. Najlepiej, jeśli ma przynajmniej trzy warstwy, dzięki czemu jest odporne na odkształcenia, wydłużające pracę kuchenki indukcyjnej.

Bardzo istotne jest też, aby garnki do płyt indukcyjnych były płaskie, co zapewni równomierne rozchodzenie się ciepła. Pod spodem nie powinny znajdować się zbyt wypukłe czy wklęsłe elementy, gdyż może to powodować utrudnienia w pracy kuchenki lub po prostu marnowanie ciepła. Drobne symbole na spodzie produktów są jednak częstym i naturalnym widokiem. Zwróć tylko uwagę, czy niepotrzebnie nie wykrzywiają dna. Poza tym oznaczenia mogą być przydatne, bo umożliwiają sprawdzenie, czy dany garnek nadaje się do użycia na konkretnym rodzaju kuchenki. Symbolem indukcji jest zwojnica. To po niej poznasz produkty przeznaczone do tego rodzaju płyt.

Jeśli kupujesz nowe akcesoria do kuchenki indukcyjnej, zwróć też uwagę na posiadane przez nie uchwyty. Dobre garnki powinny dać się złapać nawet wtedy, gdy są bardzo gorące. Kluczowe jest wykonanie rączek z tworzyw, które nie przewodzą ciepła. Dzięki temu zawsze bez problemu przeniesiesz garnek lub podniesiesz gorącą pokrywkę. Nie będziesz potrzebował do tego żadnych materiałowych akcesoriów.

One thought on “Płyta indukcyjna – dlaczego warto ją mieć w swojej kuchni?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *