Górska wycieczka od kuchni

Jesień nie musi wcale oznaczać końca urlopów. W wielu przypadkach jest wręcz odwrotnie, ponieważ wiele osób może pozwolić sobie na wakacje dopiero po upływie letniego szaleństwa. Jest to także wymarzony czas na wycieczki górskie. Kolorowe liście, charakterystyczny zapach, dym ogniska unoszący się nad lasem to tylko niektóre z atrakcji, które oferują nam polskie góry. Do takiego wyjazdu należy się jednak odpowiednio przygotować. Co będzie niezbędne podczas jesiennej wycieczki w góry?

Niezależnie od pory roku, warto w góry zakładać odpowiednie obuwie. Muszą one sięgać ponad kostkę, aby noga była zawsze stabilna, a materiał chronił przed oparzeniami i otarciami. Dodatkowo podeszwa powinna być sztywna, abyśmy nie czuli nierówności terenu. Nawet jeśli dzień zapowiada się słonecznie, nie można zapomnieć o tym, że w górach pogoda zmienia się bardzo szybko. W związku z tym trzeba zadbać, aby w plecaku zawsze mieć kurtkę przeciwdeszczową. Na pewno przyda się także ciepły sweter i zapasowe skarpety.
Odpowiedni ekwipunek
Niektóre górskie szlaki nie należą do prostych. Można jednak odrobinę sobie pomóc, zabierając ze sobą kijki. Niezbędna będzie także aktualna mapa – nawet jeśli wybieramy się w dość często uczęszczane trasy. W razie załamania pogody łatwiej będzie nam odnaleźć schronienie lub krótszą drogę powrotną. Koniecznie trzeba zapisać numer alarmowy, a przed wyruszeniem w trasę sprawdzić aktualne warunki pogodowe. Przyda się także latarka, naładowany telefon i zapałki. Nigdy nie zapomnijcie o apteczce. Może jest to mało modny gadżet, ale za to jak przydatny! W środku powinny się znaleźć opatrunki, bandaże, lekarstwa, woda utleniona, chusteczki oraz żel antybakteryjny.
Prowiant w termosach
Podczas górskich wypraw wiele może się zmienić, a czas powrotu może się wydłużyć. Warto więc zabrać ze sobą odpowiednią ilość jedzenia. Powinno być ono lekkie i szybkie w przygotowaniu. Kanapki mogą stanowić optymalną bazę, jednak w ciągu męczącego dnia przyda się przynajmniej jeden ciepły posiłek. Świetnie sprawdzi się pożywna zupa czy zestaw obiadowy. Spakowane muszą być one w odpowiednie termosy obiadowe, które będą miały funkcjonalny kształt, będą długo zachowywać ciepło oraz będę szczelne.

termos-obiadowy-z-lyzeczka-380-ml-zielony-dukapolska-com-31 termos-obiadowy-z-lyzeczka-380-ml-pomaranczowy-dukapolska-com-32

 

Picie w termosach
Oprócz jedzenia trzeba zabrać ze sobą odpowiednią porcję picia. Najlepiej ugasi pragnienie zwykła woda mineralna którą należy pić systematycznie w ciągu całej wyprawy. W plecaku trzeba mieć także ciepłe napoje. Gorąca, aromatyczna herbata będzie idealna podczas przerwy w trakcie wielogodzinnej wędrówki. Kiedy przyjdzie pierwsze zmęczenie, skuteczna może okazać się także mocna kawa. Napoje te muszą być odpowiednio przechowywane, aby utrzymały ciepło. Sprawdzą się do tego idealnie termosy do kawy wykonane z odpowiedniego materiału – najlepiej stali nierdzewnej. Termos powinien mieć podwójne ścianki, które będą izolować i utrzymywać ciepło. W zależności od trasy możemy wybrać mniejszą lub większą pojemność termosu. Dostępne są termosy w różnych kolorach i pojemnościach: 330 ml, 500 ml, a nawet 700 ml. Takie naczynia to inwestycja, która przyda się także po powrocie z urlopu. Termosy konferencyjne nadadzą się także do noszenia do pracy czy na uczelnię.

termos-750-ml-zloty-braz-dukapolska-com-31 termos-z-uchwytem-330-ml-bezowy-dukapolska-com-31

Podczas tak intensywnego wysiłku warto zabrać ze sobą także przekąski, które szybko dodadzą nam energii. Świetnie sprawdzą się własnoręcznie przygotowane batoniki zbożowe z czekoladą lub różne owoce. Muszą być one spakowane do odpowiednich lunchboxów – najlepiej tych z przegródkami.

pojemnik-lunchowy-zielony-630-ml-dukapolska-com-31 pojemnik-lunchowy-dwupoziomowy-pomaranczowy-930-ml-dukapolska-com-31
Wyróżnione produkty w artykule możesz kupić tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *