Ból wątroby po rzuceniu palenia

Palenie to jeden z częściej występujących nałogów, od których naprawdę trudno się uwolnić. Borykają się z nim zarówno młodzi, jak i osoby starsze, uzależnione od nikotyny przez ładnych kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt lat.

 

Jak wiadomo, palenie niesie ze sobą mnóstwo dolegliwości, nierzadko katastrofalnych w skutkach. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że na tych śmiałków, którzy mają mocne postanowienie zerwać z nałogiem, także często czeka nieprzyjemna niespodzianka, na przykład ze strony wątroby.

Co szkodzi wątrobie?

Wątroba pełni w organizmie wiele ważnych funkcji i tak naprawdę okazuje się bardzo niezwykła, ponieważ jako jeden z nielicznych narządów wewnętrznych ma zdolność pełnej regeneracji. Niestety, jednocześnie jest nadspodziewanie wrażliwa i łatwo ją uszkodzić.

Bóle wątroby mogą się więc pojawiać w bardzo różnych sytuacjach – na przykład, gdy zje się za tłusty posiłek bądź po nadużyciu alkoholu (osoby uzależnione od napojów wysokoprocentowych mogą uskarżać się na jej dolegliwości nawet codziennie).

Wątrobie może również zaszkodzić ciągłe jedzenie w pośpiechu, a także źle zbilansowana dieta. Problemy z tym narządem mogą mieć chociażby osoby, które regularnie odżywiają się w barach szybkiej obsługi. Na bóle wątroby mogą również narzekać palacze, ponieważ nikotyna działa drażniąco na wiele narządów, powoli wyniszczając organizm.

Poznaj zespół odstawienny

Wielu osobom wydaje się, że gdy już podjęło decyzję o definitywnym rzuceniu palenia, będzie wyłącznie lepiej. Tymczasem, jak w przypadku każdego innego nałogu, który trwa przez dłuższy czas, możliwe okazuje się wystąpienie zespołu odstawiennego.

To właśnie za jego przyczyną bez papierosów osobie uzależnionej zaczynają się trząść ręce, a kaszel mocno się nasila. Bywa, że również wątroba zaczyna boleć dopiero po zaprzestaniu palenia.

Dzieje się tak, ponieważ substancje, zawarte w papierosach, przez długi czas miały wpływ na organizm. Kiedy nagle nikotyna zostaje odstawiona, wszystkie narządy reagują po kolei. Jako że wątroba ulega natychmiastowemu procesowi regeneracji, może dać objawy jako pierwsza. Gdyby jednak dolegliwości się nasilały, warto zasięgnąć opinii lekarza.

Przejdź na właściwą dietę

Receptą na to, by bóle wątroby rzeczywiście odpuściły, będzie właściwa dieta. Na pewno pomoże ona również pozbierać się z rozbicia, jakie towarzyszy rzuceniu palenia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wątroby, specyfiki jej bólu oraz dolegliwości, jakie może w ogóle dawać, zajrzyj na: http://www.essentiale.pl/czy-watroba-boli.

 

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

One thought on “Ból wątroby po rzuceniu palenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *