Olej z rokitnika – skład, kiedy stosować

Rokitnik to roślina, która przez część z nas uważana jest za ozdobny krzew. Nie wiemy lub zapominamy o tym, że można wytworzyć z niego tłuszcz o bogatych właściwościach zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Olej z rokitnika zawiera witaminy, prowitaminy i antyoksydanty. Przede wszystkim wspomaga leczenie problemów żołądkowych i chorób układu trawiennego. Ma ciemnopomarańczowy kolor, a pozyskiwany jest z rokitnika syberyjskiego, który charakteryzuje się największą ilością dobroczynnych składników. Za 100 mililitrową buteleczkę oleju z rokitnika zapłacimy około 35 zł. Kupimy go w aptekach, sklepach zielarskich i za pośrednictwem Internetu.

Olej z rokitnika – skład

Olej z rokitnika polecany jest jako substancja o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i antywirusowym. Przede wszystkim zaś usprawnia on pracę układu trawiennego. Swoje zdrowotne właściwości zawdzięcza zawartości, takich składników jak:

 • Flawonoidy – obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, zapobiegają chorobom układu sercowo-naczyniowego. Są również antyoksydantami, które niszczą wolne rodniki – w ten sposób opóźniają proces starzenia się organizmu, obumierania zdrowych komórek oraz zapobiegają powstawaniu komórek rakowych.
 • Karotenoidy – wraz flawonoidami przyspieszają proces gojenia się ran. Ponadto jednym z elementów karotenoidów jest beta-karoten, który w organizmie przemienia się w witaminę A. Jest ona niezbędna m.in. dla prawidłowej pracy naszego wzroku i obniża ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory.
 • Witaminy – w tym wit. C, która wzmacnia odporność organizmu i wit. E, która poprawia wygląd skóry i działa odmładzająco.

Olej z rokitnika – kiedy stosować

Ze względu na zawartość wymienionych powyżej składników leczniczych, olej z rokitnika polecany jest do leczenia takich schorzeń, jak:

 • Wrzody żołądka, dwunastnicy i jelita grubego
 • Rozregulowana praca układu pokarmowego, objawiająca się m.in. biegunkami
 • Stan zapalny jamy ustnej
 • Stan zapalny pochwy (i innych błon śluzowych)
 • Choroby układu sercowo-naczyniowego
 • Uszkodzenia skóry

Pamiętajmy jednak, że olej z rokitnika nie jest lekiem, a suplementem diety i nie możemy traktować go jako samodzielnej kuracji. Jeżeli cierpimy na dolegliwości żołądkowe, trawienne, mamy zbyt wysoki cholesterol wówczas rzeczywiście możemy wprowadzić go do swojego menu, ale sam olej z rokitnika nie zastąpi wizyty u lekarza.

Olej z rokitnika – stosowanie

Olej z rokitnika możemy pić, płukać nim gardło, kłaść go na rany (po konsultacji z lekarzem) czy używać jako kosmetyk. Sposób stosowania i dawkowania oleju z rokitnika uzależniony jest naszych potrzeb zdrowotnych i powodu, dla którego po niego sięgamy. Najczęściej przyjmuje się od 5 kropel do jednej łyżeczki dziennie podczas posiłku.

 • Jeżeli mamy problemy trawienne, 30 min przed posiłkiem powinniśmy przyjmować od pół do jednej łyżeczki oleju.
 • W chorobach jamy ustnej, olej z rokitnika (kilka krople) mieszamy z ciepłą wodą. Takim roztworem płukamy gardło 2-3 razy dziennie.

Olej z rokitnika możemy wykorzystać również do przygotowywania kompresów, maseczek na włosy czy dodawać go do gotowych kosmetyków, np. kremów czy balsamów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *