Olej z rokitnika – skład, kiedy stosować

Rokitnik to roślina, która przez część z nas uważana jest za ozdobny krzew. Nie wiemy lub zapominamy o tym, że można wytworzyć z niego tłuszcz o bogatych właściwościach zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Olej z rokitnika zawiera witaminy, prowitaminy i antyoksydanty. Przede wszystkim wspomaga leczenie problemów żołądkowych i chorób układu trawiennego. Ma ciemnopomarańczowy kolor, a pozyskiwany jest z rokitnika syberyjskiego, który charakteryzuje się największą ilością dobroczynnych składników. Za 100 mililitrową buteleczkę oleju z rokitnika zapłacimy około 35 zł. Kupimy go w aptekach, sklepach zielarskich i za pośrednictwem Internetu.

Olej z rokitnika – skład

Olej z rokitnika polecany jest jako substancja o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i antywirusowym. Przede wszystkim zaś usprawnia on pracę układu trawiennego. Swoje zdrowotne właściwości zawdzięcza zawartości, takich składników jak:

 • Flawonoidy – obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, zapobiegają chorobom układu sercowo-naczyniowego. Są również antyoksydantami, które niszczą wolne rodniki – w ten sposób opóźniają proces starzenia się organizmu, obumierania zdrowych komórek oraz zapobiegają powstawaniu komórek rakowych.
 • Karotenoidy – wraz flawonoidami przyspieszają proces gojenia się ran. Ponadto jednym z elementów karotenoidów jest beta-karoten, który w organizmie przemienia się w witaminę A. Jest ona niezbędna m.in. dla prawidłowej pracy naszego wzroku i obniża ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory.
 • Witaminy – w tym wit. C, która wzmacnia odporność organizmu i wit. E, która poprawia wygląd skóry i działa odmładzająco.

Olej z rokitnika – kiedy stosować

Ze względu na zawartość wymienionych powyżej składników leczniczych, olej z rokitnika polecany jest do leczenia takich schorzeń, jak:

 • Wrzody żołądka, dwunastnicy i jelita grubego
 • Rozregulowana praca układu pokarmowego, objawiająca się m.in. biegunkami
 • Stan zapalny jamy ustnej
 • Stan zapalny pochwy (i innych błon śluzowych)
 • Choroby układu sercowo-naczyniowego
 • Uszkodzenia skóry

Pamiętajmy jednak, że olej z rokitnika nie jest lekiem, a suplementem diety i nie możemy traktować go jako samodzielnej kuracji. Jeżeli cierpimy na dolegliwości żołądkowe, trawienne, mamy zbyt wysoki cholesterol wówczas rzeczywiście możemy wprowadzić go do swojego menu, ale sam olej z rokitnika nie zastąpi wizyty u lekarza.

Olej z rokitnika – stosowanie

Olej z rokitnika możemy pić, płukać nim gardło, kłaść go na rany (po konsultacji z lekarzem) czy używać jako kosmetyk. Sposób stosowania i dawkowania oleju z rokitnika uzależniony jest naszych potrzeb zdrowotnych i powodu, dla którego po niego sięgamy. Najczęściej przyjmuje się od 5 kropel do jednej łyżeczki dziennie podczas posiłku.

 • Jeżeli mamy problemy trawienne, 30 min przed posiłkiem powinniśmy przyjmować od pół do jednej łyżeczki oleju.
 • W chorobach jamy ustnej, olej z rokitnika (kilka krople) mieszamy z ciepłą wodą. Takim roztworem płukamy gardło 2-3 razy dziennie.

Olej z rokitnika możemy wykorzystać również do przygotowywania kompresów, maseczek na włosy czy dodawać go do gotowych kosmetyków, np. kremów czy balsamów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *