Olej z awokado
Olej z awokado to jeden z naturalnych eliksirów młodości. Kosmetyki z jego udziałem kupimy w każdej drogerii. Jednocześnie to cenny element domowej spiżarni. Możemy go jeść na surowo oraz wykorzystywać do przygotowania dań gorących. Z tego powodu jest on jednym z tych egzotycznych tłuszczów, po które sięgamy coraz chętniej. Olej z awokado nie należy jednak do najtańszych, ponieważ za 250 ml zapłacimy około 30 zł. Możemy kupić go przez Internet, w sklepach ze zdrową żywnością, a coraz częściej również w dużych supermarketach. Zobaczcie, jak możecie wykorzystać tłuszcz z awokado we własnej kuchni i kosmetyczce oraz jakie dokładnie właściwości posiada.
Olej z awokado w kuchni
Można na nim smażyć, gotować, piec, ale również świetni sprawdzi się, jako dodatek do dań zimnych. Olej z awokado ma wysoką temperaturę dymienia: 255 stopni Celsjusza, dzięki czemu jest bardo uniwersalnym tłuszczem. Możemy wykorzystać go w kuchni, jako:
- · baza deepów, sosów, marynat
- · składnik pesto
- · samodzielny sos do polewania sałatek, makaronów czy ryżu.
Olej z awokado pomaga w trawieniu jedzenia oraz zapewnia lepsze przyswajanie składników odżywczych. Ma lekko orzechowy, delikatny smak, który będzie ciekawie komponował się z wieloma potrawami. Według kucharzy pozostawia on na jedzeniu bardzo cienką warstwę tłuszczu, dzięki czemu są one lekkie i nie obciążają żołądka.
Olej z awokado – skład i działanie
Olej z awokado zawiera liczne witaminy: A, D, E ,K, C, PP i B , potas, lecytynę, beta-sitosterol oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, które nie są syntezowane w organizmie i muszą być dostarczone wraz z pożywieniem. Za sprawą tych składników olej z awokado:
· Redukuje poziom złego cholesterolu, który przyczynia się do powstawania miażdżycy, udaru i zawału serca.
· Reguluje ciśnienie krwi
· Dobrze wpływa na nasz wzrok, układ nerwowy i pracę mózgu
Dzięki obecności przeciwutleniaczy, olej z awokado opóźnia również proces starzenia się organizmu i zapobiega rozwojowi komórek rakowych.
Olej z awokado w kosmetyce
Skóra sucha i wrażliwa oraz dojrzała polubi kurację olejkiem z awokado. Dzięki zawartości witamin, przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych, działa on silnie nawilżająco, zapobiega utracie wilgoci przez skórę oraz opóźnia proces jej starzenia się. Olej z awokado wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym, ale możemy również same wprowadzić go do codziennej pielęgnacji. Sprawdzi się w tej roli, jako:
· Olejek do masażu
· Maska do włosów – pomaga w przypadku włosów suchych, łamliwych i zniszczonych zabiegami fryzjerskimi.
· Balsam nawilżający
Olej z awokado pozostawia na skórze ochronny film. Dzięki temu zabezpiecza ją przed szkodliwym działanie czynników zewnętrznych. Między innymi działa przeciwalergicznie, przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie.
Przewaga olei nad gotowymi kosmetykami wynika z faktu, że te pierwsze nie posiadają chemicznych dodatków i substancji wspomagających. Jednak jak każdy naturalny produkt, niektóre z nich mogą uczulić. I chociaż jest to mało prawdopodobne, dla swojego bezpieczeństwa najpierw przeprowadźmy test na małym fragmencie skóry. A potem spokojnie rozkoszujmy się dobroczynnym i upiększającym działaniem olejku J