Skuteczna dieta – czyli jaka?


Każda osoba, która postanawia przejść na dietę, ma jeden cel: schudnąć! Dodatkowymi plusami tej decyzji jest poprawa stanu zdrowia, lepsze samopoczucie i ogólny wygląd. Jednak programy żywieniowe nie są sobie równe i aby osiągnąć te korzyści, niezbędna jest skuteczna dieta. Skuteczna, czyli jaka?

Dla niektórych z nas termin ten wiąże się z szybką redukcją wagi. Gotowe jesteśmy wówczas prawie nic nie jeść. Trzeba jednak pamiętać, że takie rygorystyczne odchudzanie przyniesie efekty, ale prawdopodobnie na krótko. Doprowadzi ono bowiem do spowolnienia metabolizmu i magazynowania składników odżywczych przez organizm. W konsekwencji dopadnie nas efekt jojo Skuteczna dieta powinna zakładać długofalowe cele, czyli utratę wagi i utrzymanie tego efektu. Przyjrzyjmy się dokładniej zasadom rozsądnego odchudzania i jednemu z programów żywieniowych.

Skuteczna dieta – jak wygląda

Skuteczna dieta, która ma zapewnić smukłą sylwetkę na długi czas, powinna być ułożona zgodnie z kilkoma zasadami:

  1. Po pierwsze: czas trwania – diety cud, które gwarantują utratę kilkunastu kilogramów w ciągu miesiąca, nie zapewnią trwałych efektów. Zaburzają one prawidłową pracę organizmu, który dostaje zbyt mało kalorii i niezbędnych substancji odżywczych. Skuteczna dieta pozwala schudnąć około 1,5 kg w jeden tydzień.
  2. Po drugie: ćwiczenia – zamiast minimalizować dzienną porcję spożywanych kalorii, lepiej jest zacząć ćwiczyć. O zaletach aktywności fizycznej można pisać wiele: przyspiesza ona metabolizm, spala kalorię (te, które przyjęliśmy w ciągu dnia) oraz zmagazynowaną tkankę tłuszczową, rzeźbi ciało, poprawia stan zdrowia i nastrój… W wolnej chwili przejrzyjcie teksty o tym, jak ćwiczyć mięśnie brzucha, o ćwiczeniach na uda, ćwiczeniach na nogi oraz bieganiu.
  3. Po trzecie: zdrowe nawyki żywieniowe – to podstawa odchudzanie, które ma dać trwałe efekty. Skuteczna dieta to taka, która wyrabia w nas zdrowe nawyki odżywiania, m.in. regularne spożywanie posiłków, właściwe proporcje składników odżywczych, rezygnacja ze smażonych potraw, nadmiaru soli i tłuszczów itp.

Pamiętajmy również, że wszelkie mono diety, które oparte są jednym składniku odżywczym, np. białku, mogą nam znacznie bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Myśląc o skutecznej diecie zastanówmy się nad wprowadzeniem do naszego menu zdrowych produktów: kaszy jaglanej, kaszy orkiszowej, jagód goji, jagód acai, siemienia lnianego, oleju lnianego, oliwy z oliwek, stewii, zielonej herbaty, zielonej kawy, czerwonej herbaty i yerba mate. Spróbujmy też zastąpić niektóre produkty, które nie sprzyjają diecie – chleb, ziemniaki czy słodycze.

>> Co zamiast chleba?

>> Co zamiast słodyczy?

>> Co zamiast ziemniaków?

Skuteczna dieta – przykład


Jednym z programów odżywiania, który podawany jest jako przykład skutecznej diety, jest dieta 36s. Jej efektywność ma wynikać z faktu dostarczania przez nią wszystkich, potrzebnych organizmowi składników. Opiera się ona na kilku założeniach:

  • Regularnym spożywaniu posiłków – jemy co 3 godziny, dzięki czemu łatwiej jest nam nie podjadać między posiłkami.
  • Urozmaiceniu dańskuteczna dieta dopuszcza spożywanie wielu różnych produktów i potraw, dzięki czemu nie czujem się nią znudzone.
  • Dostosowaniu do pór roku – plan żywienia dostosowuje się do pory roku i dostępności produktów spożywczych. Dzięki temu łatwiej jest ją stosować i nie obciąża ona naszego portfela.

Program 36s jest nową pozycją wśród różnych propozycji żywieniowych. Można potraktować go jako przykład skutecznej diety, która nas nie nudzi, nie wycieńcza organizmu i uczy zdrowych nawyków odżywiania.

skuteczna dieta

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

One thought on “Skuteczna dieta – czyli jaka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *