Genodieta, czyli dieta cud

Odchudzanie – na samą myśl robi nam się słabo, do tego jesienna aura sprzyja chęci podjadania – przecież jakoś trzeba sobie poprawić humor. Znacie to? Jak zachować szczupłą sylwetkę w takich warunkach? Skuteczna i bezbolesna dieta – to wydaje się zbyt piękne, żeby było możliwe? A jednak. Wystarczy wykonać nieinwazyjne badanie genetyczne, żeby poznać optymalny sposób odżywiania dopasowany do naszego profilu DNA.

Dieta, już samo słowo nie kojarzy nam się najlepiej. Przed oczami staje nam wizja ciągłych wyrzeczeń, odmawiania sobie drobnych przyjemności i wiecznie pustego żołądka. A pożądany efekt albo nie nadchodzi, albo jest, owszem, ale na krótko, potem nadprogramowe kilogramy wracają. Tymczasem etymologia słowa „dieta” wywodzi się z języka greckiego i oznacza po prostu „sposób odżywiania się”, nie ma mowy o reżimie żywieniowym. Natomiast jadłospis, który określa produkty zalecane, dopuszczalne i zabronione, a także wskazuje techniki przyrządzania potraw to „dieta lecznicza” – bo otyłość to choroba, a odchudzanie jest procesem leczenia naszego organizmu.

Rewolucyjna metoda odchudzania

Pożądany efekt osiągniemy tylko wtedy, gdy dieta będzie dopasowana do naszych potrzeb. Jak uzyskać zdrową sylwetkę i nie narazić naszego zdrowia? Naukowcy odkryli gen otyłości (gen FTO), który odpowiada za gromadzenie tłuszczu w komórkach. Łącząc informacje o jego polimorfizmach z wynikami innych genów, związanych z metabolizmem: GATA3. PPARG2, TCF7L2, ADRB2, APOA2 i 5, APOE oraz FABP2 uzyskujemy informację o osobistym profilu żywieniowym pacjenta. Dzięki tej wiedzy dietetycy mogą zaproponować skuteczny sposób odchudzania, który zahamuje składowanie tłuszczu. Wystarczy wykonać badanie genetyczne, iGENESIS, moduł SLIM np. w DF Medica Polska. W ten sposób określimy nasz profil żywieniowy. Testy genetyczne można wykonać w każdym wieku, nie istnieją przeciwwskania do wykonania ich zarówno u niemowląt, jak i osób starszych. Nie musimy się też obawiać, co stanie się później z naszym materiałem genetycznym – jest on niszczony po badaniu, proces ten nadzorowany jest przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Badanie przebiega w czterech etapach, na początku z wewnętrznej strony policzka pobierany jest patyczkiem materiał DNA (jest to całkowicie bezbolesne), następnie poddawany jest on analizie laboratoryjnej (trwa to do 16 dni roboczych), później sporządzany jest przez specjalistę raport i wskazówki żywieniowe, na koniec ustalany jest indywidualny plan żywienia (genodieta).

Profil genetyczny, z czym to się je?

Ile razy zastanawialiśmy się, co robimy nie tak, odmawiamy sobie jedzenia, biegamy, chodzimy na basen, fitness, a efektów nie widać. Dzięki badaniu DNA dowiemy się, co nasz organizm lubi jeść i jakie sporty uprawiać – szczupła sylwetka będzie w zasięgu ręki. iGENESIS SLIM pozwala ustalić spersonalizowany program żywieniowy: jak komponować posiłki, ilość porcji z poszczególnych grup produktowych. Określa nasz metabolizm węglowodanów, białek, tłuszczów, odpowiedź organizmu na ograniczenia kaloryczne. Jednak samo zredukowanie spożywanych kalorii może nie przynieść efektu, dlatego trzeba dodatkowo wprowadzić aktywność fizyczną. W ramach badania dowiemy się, na jaki jej rodzaj nasz organizm reaguje najlepiej, poznamy optymalną długość i częstotliwość ćwiczeń. Chodzi o aktywowanie tych części ciała, które gromadzą nadmiar tkanki tłuszczowej, należy połączyć je z elementami ogólnorozwojowymi. Od razu nasuwa nam się pytanie, co z efektem jo-jo? Unikniemy go, gdy dieta będzie odpowiednio rozłożona w czasie i jej kaloryczność nie będzie niższa niż energia potrzebna do funkcjonowania narządów (tzw. poziom podstawowej przemiany materii). Nie mniejsze znaczenie na drodze do wymarzonej figury mają nasze emocje i schematy zachowania – również to zapisane jest w naszym kodzie DNA – specjaliści wskażą nam jak sobie radzić z dotychczasowymi niepowodzeniami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *