Dietetyk stacjonarny czy online?

W ostatnich latach coraz więcej osób zwraca uwagę na swoją sylwetkę i stara się zdrowo odżywiać. Coraz częściej sięgają też po porady profesjonalistów – gabinety dietetyczne lawinowo zyskują na popularności.

Sporo osób ma problemy z wagą. Większość osób chce schudnąć z nadprogramowych kilogramów, których odłożenie się spowodowała zła dieta, brak ruchu czy po prostu choroba. Ale są też osoby, które chcą po prostu przytyć, ponieważ chorują z powodu zbyt niskiej wagi. Są jeszcze w tej grupie sportowcy, którym zależy na rozbudowaniu mięśni i potrzebują wskazówek jak zdrowo się odżywiać, aby podczas treningów nie spalać mięśni, a tylko tłuszcz. Po takie porady najlepiej udać się do profesjonalnego dietetyka. Możliwe są dwie opcje: dietetyk online lub tradycyjna wizyta. Co jest lepsze?

Czym ogólnie zajmuje się dietetyk?

Zanim zaczniemy się zastanawiać, który rodzaj dietetyka będzie lepszy warto zacząć od tego czym na co dzień zajmuje się dietetyk. Jego podstawowym zadaniem jest opracowanie szczegółowego planu żywienia pod kątem naszych potrzeb, zachcianek, ulubionych smaków czy nawet budżetu. Dlatego też wcale nie potrzeba spotkania osobiście z dietetykiem, ponieważ i na spotkaniu i w internetowej ankiecie zada nam on takie same pytania. Po odpowiedzeniu na nie otrzymuje się plan dopasowany do nas, a jego realizacja i zmiana nawyków żywieniowych zależy tylko od nas samych. Żaden dietetyk czy ten spotykany osobiście czy ten zza komputera nie będzie nas pilnował i sprawdzał. Plusem jest to, że coraz więcej dietetyków dzieli się swoją wiedzą w internecie i można znaleźć mnóstwo cennej wiedzy na blogach dietetyków.

Wizyta u dietetyka kontra wizyta online

Obecnie w każdym większym mieście można znaleźć dietetyka. Jednak ponieważ jest ich mniej niż na przykład lekarzy internistów trudniej jest dostać się na wizytę, a najczęściej są to i tak wizyty odpłatne. Kolejnym minusem są też godziny przyjęć przez dietetyków stacjonarnych, ponieważ zwykle odpowiadają one godzinom pracy większości zawodów. Oznaczać to może konieczność wzięcia urlopu czy zwolnienia się wcześniej z pracy na rzecz wizyty u dietetyka.

Z kolei dietetyk online dostępny jest od ręki o każdej porze. Co prawda na przeanalizowanie naszych odpowiedzi z ankiety możemy poczekać do kolejnego dnia roboczego, ale nadal będzie to szybciej niż tradycyjna wizyta. Poza tym stacjonarny dietetyk też od ręki nie da nam gotowego jadłospisu, ponieważ tak samo musi przeanalizować odpowiedzi. Wizyta online ma tę małą wadę, że nie ma bezpośredniego kontaktu z dietetykiem. Oczywiście można zadać mu pytania przez czat czy e-mail, ale dietetyk nie może nas osobiście zobaczyć i odpowiedzieć na każde nasze pytanie od razu. Czasami w ten sposób można przeoczyć chorobę metaboliczną, o której istnieniu pacjent nie wie, ale na podstawie szczegółowych odpowiedzi dietetyk też jest w stanie sprawdzić czy nie mamy objawów wskazujących na chorobę. Dlatego tak ważne jest, aby w ankiecie nie kłamać.

Który będzie lepszy?

Odpowiedź na to pytanie jest trudna, ponieważ i dietetyk przyjmujący stacjonarnie, i ten prowadzący działalność online musi mieć doświadczenie potwierdzone np. dyplomem czy certyfikatem, aby przyjmować pacjentów. Jedyna różnica jest w czasie oczekiwania i dostępności dietetyka oraz w metodzie poradnictwa. Jeśli komuś zależy na czasie i otrzymaniu jadłospisu od ręki powinien skorzystać z porad, które świadczy dietetyk online, jeśli jednak lubi z lekarzem porozmawiać osobiście i może poczekać równie dobrą opcją będzie dietetyk stacjonarnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *