Jaka mąka idealnie nada się na pizzę?

Pizza to danie, które lubią chyba wszyscy. Każdy ma też swój przepis na idealne ciasto. Jedni wolą cienkie, drudzy nie wyobrażają sobie innego niż grube. Okazuje się, że nie tylko receptura ma na to wpływ. Wiele zależy od mąki.

Pizza… glutenowa?

Według niektórych opinii najlepsze ciasto na pizzę można uzyskać z mąki z wysoką zawartością glutenu. Na półkach sklepowych jest ona oznaczona jako mąka typu zero. Na stronie basiazsercem.pl znajdziemy specjalną mąkę, przeznaczoną do wypiekania pizzy włoskiej. Dzięki użyciu tego rodzaju produktu ciasto będzie bardzo elastyczne. Oczywiście możemy użyć także innych rodzajów mąki na przykład typu 550. Co ważne mąka jakiej użyjemy będzie odzwierciedlała grubość ciasta. Cienki i miękki spód to wspominany już produkt „0” oraz ewentualnie „450”, z kolei gdy zależy nam na kruchości lepiej sięgnąć po mąkę „550”.

 

Jak piec pizzę?

Najważniejszą kwestią jest odpowiednie nagrzanie piekarnika. Warto także układać ciasto na gorącej blasze. Ustawmy najwyższą możliwą temperaturę i dopiero gdy piekarnik jest rozgrzany wkładamy pizze. Fani tego dania uważają, że nie powinna ona być pieczona zbyt długo. Może być to maksymalnie około siedmiu minut. Dobrze upieczona pizza, powinna być sztywna.

 

Przepis na ciasto

Podstawowe składniki to: mąka pszenna (500 gramów), drożdże (25 gramów), około szklanki letniej wody, 50 mililitrów oleju, szczypta soli i łyżeczka cukru. Drożdże należy połączyć z cukrem i wymieszać. Można ewentualnie dodać nieco wody. Odstawiamy je na moment. Następnie wlewamy do mąki, dodajemy olej, wodę i dokładnie mieszamy. Ciasto przykrywamy i chowamy do lodówki. Na około pół godziny. W tym czasie przygotowujemy swoje ulubione składniki. Schłodzone ciasto wykładamy na posypany mąką blat i formujemy pizzę. Przekładamy ją na blachę (lub kamień) i pieczemy.

 

Mąka pszenna wydaje się być idealnym wyborem przy wyrabianiu pizzy. Dzięki niej łatwiej przygotujemy ciasto, a po upieczeniu będzie miało odpowiednią sztywność. Mniejsza zawartość glutenu może powodować, że ciasto będzie kleiste i ciężkie do uformowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *