Pomysły na dania z makaronem

Makaron to jeden z najpopularniejszych składników w kuchni, który dodawany jest do wielu popularnych potraw. Wszyscy kojarzą go głównie z Włochami, jednakże jego pochodzenia można doszukiwać się w starożytnych Chinach.

Makaron – notka historyczna

Spór dotyczący makaronowego rodowodu trwa od wielu dekad. Włosi uważają, że jego początków można doszukać się na Półwyspie Apenińskim. Rysunki z IV wieku p.n.e. odnalezione na tym terenie przedstawiają narzędzia niezbędne do wytworzenia makaronu, takie jak nóż, stolnica czy worek z mąką. Interpretacja ta jest jednak grubymi nićmi szyta, a wielce bardziej prawdopodobne są chińskie korzenie tego przysmaku. Przypuszczalnie dopiero w XIII wieku makaron zagościł na włoskich stołach za sprawą Marco Polo. Znany na cały świecie podróżnik i wenecki kupiec powróciwszy do swej ojczyzny, sprowadził na statkach worki z makaronem produkcji chińskiej. Reszta to już historia…

Właściwości makaronu

Czy makaron jest kaloryczny i tuczy? To zależy. Czytając etykiety, od razu zauważymy, że 100 g suchego makaronu to aż 330 kcal. Jest to jednak nieco zwodnicza informacja, ponieważ nasączony wodą makaron podczas gotowania zwiększa swa objętość trzykrotnie. Tym sposobem porcja 100 g makaronu zawiera w sobie jedynie 110 kcal. Za pozostałą wartość odżywczą odpowiadają inne składniki dania, takie jak sosy czy mięsne dodatki.

Dlaczego warto jeść makaron? Jest to przede wszystkim bogate źródło energii. Dzięki zawartej w nim skrobi nasz organizm otrzymuję potężny zastrzyk siły w postaci węglowodanów złożonych. Skrobia ma poza tym jedną, wielką zaletę – organizm trawi ją bardzo wolno, a więc przez dłuższy czas dostarcza nam energii. Makaron jest, więc naszym sprzymierzeńcem w walce o zgrabną sylwetkę!

Wybrane przepisy na dania z makaronem

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy cztery wyśmienite dania z wykorzystaniem makaronu. Koniecznie je wypróbujcie! Oto one:

Gwarantujemy, że powyższe potrawy są przepyszne. Skąd to wiemy? Próbowaliśmy ich nie raz!

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *