Polska krajem wina

Europa może być podzielona na dwie części na przeróżne interesujące sposoby. Możemy dokonać podziału na Europę oliwy z oliwek i Europę masła. Możemy wydzielić Europę kawy i Europę herbaty, w której sercu będzie broniła się herbaciana forteca Wielkiej Brytanii. Możemy też zaznaczyć obszary, gdzie dominuje napój alkoholowy jakim jest wino i inne regiony Europy, gdzie trunkiem dominującym jest piwo. Co ciekawe, ostatnia z tych map będzie wyglądała zupełnie inaczej w dzisiejszych czasach, niż jeszcze w średniowieczu. Wiemy bowiem bardzo dobrze, że nasz klimat jest za zimny na winorośle, bo są to przecież rośliny uwielbiające słoneczne zbocza, najlepiej owiewane morską bryzą. U nas o takie warunki trudno, ale jeszcze całkiem do niedawna, przynajmniej jeśli użyć metryki geologicznej, wyglądało to zupełnie inaczej. Wielką krainą wina była chociażby Suwalszczyzna.

Zmiany klimatu wygoniły wino

Tematyka zmian klimatu jest ostatnimi czasy podejmowana bardzo często, chociaż zajmujemy się raczej przyszłością niż przeszłością. Wiemy, że temperatura w ostatnich latach rośnie i jeśli spojrzymy na kilka ostatnich dekad, naprawdę trudno jest ten fakt podważać. Niemal z roku na rok notujemy rekordowe temperatury w historii pomiarów, ale jest to mimo wszystko bardzo poważny wyjątek od reguły, o który zadbaliśmy my sami. Wielowiekowy trend jest dokładnie odwrotny.
Do okresu późnego średniowiecza nasz kontynent był znacznie cieplejszy niż teraz, co dobitnie potwierdzają dane gromadzone przez geologów. Na naszych terenach było wyraźnie cieplej niż teraz, a ostatnie chłodne kilkaset lat stanowi wyjątkowo chłodny wyjątek od reguły. Silniejsze zimy, krótsze i dużo bardziej zachmurzone lata, krótszy okres wegetacyjny – to wszystko doprowadziło do poważnych zmian w królestwach flory i fauny naszego kraju czy po prostu terenów, gdzie znajdują się obecnie jego granice. Gdyby naszą mapę wina i piwa rozrysowywać dla warunków wieku XIV, trunkiem z pozoru jedynie śródziemnomorskim raczyliby się także Duńczycy.

Powrót do normalności

Obecne, wywołane działaniami człowieka ocieplenie klimatu, powoduje paradoksalnie powrót do normalności, nawet jeśli jest to proces wyjątkowo gwałtowny, jak na standardy natury. W naszym kraju na powrót pojawiają się winnice, które co prawda nigdy do końca nie zniknęły, ale takie projekty jak winnica Chodorowa, perła Sądecczyzny, miały co najwyżej charakter ciekawostki. Obecnie ilość krzewów w polskich winnicach wyraźnie rośnie i można się spodziewać, że w ciągu dekady rozpocznie się prawdziwy renesans polskiego wina.

https://www.faktoriawinalacarte.pl/kolekcja-win/producenci/chodorowa

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *