Jak przekonać dziecko do wizyty u dentysty?

Regularne wizyty u stomatologa są niezwykle ważne. Dbanie o zdrowie ząbków i dziąseł naszych najmniejszych jest podstawą tego, aby w przyszłości miały zdrowy i piękny uśmiech. Jednak dentysta każdemu z nas nie kojarzy się dobrze. Jak przekonać dziecko, że wizyta u stomatologa może być przyjemna?

Po pierwsze: profilaktyka w domu

Zdrowy uśmiech ma swój początek w domu. Prawidłowe szczotkowanie zębów to absolutna podstawa. To nie tylko czyszczenie zębów z resztek jedzenia, to również masaż dziąseł. Odpowiednia szczotka: twarda lub miękka. Odpowiednia pasta dla maluszków: z fluorem lub bez. Czyszczenie przestrzeni pomiędzy zębami, służą do tego nici dentystyczne. Jednak należy bezwzględnie pamiętać, aby robić to delikatnie, by nie uszkodzić dziąseł.

Szczotkowanie zębów powinno trwać około 3 minuty, minimum dwa razy dziennie, po śniadaniu i kolacji. Najpierw należy szczotkować partie zgryzowe. Jeżeli nasze dziecko nie chce stosować nici dentystycznych, możemy zakupić mu taśmy dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe oraz jednopęczkowe. Język jest również ważny w czyszczeniu jamy ustnej. Czyścimy go specjalnymi szczoteczkami i płynami do płukania jamy ustnej. Wspomniane płyny oprócz czyszczenia języka, służą do usuwania resztek pokarmowych, zmniejszania ilości flory bakteryjnej oraz zobojętnienie kwaśnego środowiska w jamie ustnej.

Po drugie: wykonywać bezbolesne zabiegi

Przykładami takich zabiegów może być: lakierowanie i lakowanie. Lakierowanie to nałożenie preparatu, który zawiera optymalne stężenie fluoru na powierzchnię zębów. Fluor ten wbudowuje się w szkliwo, wzmacniając je, to sprawia, że żeby będą długo odporne na bakterie próchnicogenne. Można wykonywać ten zabieg już od 5 rok użycia. Jest to zupełnie bezbolesne, dlatego warto decydować się na ten zabieg, aby maluszek wiedział, że nie każda wizyta musi być bolesna.

Również warto decydować się na lakowanie. Czyli zabieg profilaktyczny, który najczęściej wykonuje się w obrębie pierwszych trzonowców stałych. Polega on na wypełnianiu bruzd materiałem, który zatrzymuje postępowanie próchnicy. Również jest całkowicie bezbolesny. Warto wykonać go zaraz po pojawieniu się „szóstek” u dziecka.

Po trzecie: znaleźć dobrego stomatologa

Powinien być jako punkt pierwszy, lecz najpierw należy sprawdzić czego wymagamy od stomatologa, aby znaleźć dobrego. Najlepiej znaleźć pocztą pantoflową, w internecie lub na forach. Bardzo ważne jest podejście samego lekarza stomatologa do dziecka. Ponieważ każda wizyta małego pacjenta powinna być zupełnie inna niż wizyta dorosłego człowieka. Najlepiej poznać gabinet, poczytać opinie o lekarzach i przeszukać dokładnie internet. Na przykład wpisując w wyszukiwarkę „Stomatolog dziecięcy Kraków”.

FitPati

Bloguję o dietach, odchudzaniu, zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach. Znajdziecie tu również przepisy na smaczne i zdrowe przekąski. Zapraszam do rozmów pod wpisami. Dawajcie znać, czy dania z przepisów smakują, a diety i ćwiczenia przynoszą efekty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *