Jak wybrać idealny blender?

Wybór blendera zależy od tego, jakie posiłki przygotowujemy najczęściej. To z kole wpływa nie tylko na rodzaj, ale również moc czy sposób zasilania. Przeczytaj poradnik i zdecyduj, jaki model blendera najlepiej odpowiada Twoim potrzebom!

Zastosowanie i rodzaje blendera

Blender to urządzenie wspomagające proces rozdrabniania żywności. Możesz nim siekać i miksować wybrane produkty, a także mieszać, by powstała sałatka, koktajl czy zupa. Jest idealny podczas zmiany trybu życia na zdrowszy, przejścia na dietę odchudzającą oraz przygotowywania lekkich posiłków wiosną i latem. Przyda Ci się do tworzenia smacznych dań dla dziecka i osoby starszej.

Z uwagi na budowę blendery można podzielić dwa rodzaje:

  • ręczne – są to urządzenie znacznie mniejsze, bo pozbawione kielicha. Odznaczają się większą poręcznością oraz lekkością. Korzystanie z blendera ręcznego zakłada rozdrabnianie i mieszanie żywności w odrębnym naczyniu, np. misce lub garnku. Są mobilne, więc bez trudu zabierzesz je w torebce do koleżanki, by podczas wieczorku babskiego przygotować świeże koktajle,
  • kielichowe, zwane również stacjonarnymi – odznaczają się sporymi gabarytami i mają wbudowany kielich. To właśnie do kielicha wkłada się produkty poddawane rozdrabnianiu. Mogą być większe i twardsze, ponieważ blendery kielichowe mają większą moc i bez trudu poradzą sobie z ich poszatkowaniem. Kiedy pracują, nie musisz ich pilnować.

Jaką moc powinien mieć dobry blender?

Wszystko zależy od tego, jakie produkty zamierzasz nim rozdrabniać i jakie dania przygotowywać. Wiadomo, że im wyższa moc, tym większa funkcjonalność, bo urządzenie poradzi sobie z surowymi twardymi warzywami, ziarnami, pestkami i orzechami. Przyjmuje się, że uniwersalny blender ręczny ma ok. 700 W, a kielichowy dwa razy więcej – 1400 lub 1500 W.

Tegoroczny ranking najlepszych blenderów znajdziesz w artykule: Najlepsze blendery kuchenne – TOP 10. Skorzystaj z podpowiedzi ekspertów, by wybrać właściwe rozwiązanie.

Wygoda użytkowania – zasilanie blendera

Jeśli zależy Ci na poręczności urządzenia, możesz zdecydować się na zakup blendera bezprzewodowego. Ma on wbudowany akumulator, co wyklucza konieczność uważania na kabel, a także pozwala przygotować smaczne posiłki w miejscach bez dostępu do prądu, np. na działce.

Niestety za tego typu udogodnienie musisz zapłacić wyższa cenę, a także przygotować się na niższą funkcjonalność. Blendery bezprzewodowe mają dużo niższą moc, bo ok. 200 W. Nie poradzą sobie z dużymi orzechami czy kostkami lodu. Zwracaj też uwagę, jak długo działają na jednym akumulatorze.

Krótko i głośno? Długo i cicho?

Kolejny ważny parametr dotyczy długości pracy blendera. Prostsze i tańsze urządzenia działają kilkanaście sekund, po czym potrzebują przerwy, by ostygnąć.

Nie mniej istotna jest kultura pracy, a więc poziom hałasu. Nie ma zasady, że im wyższa moc, tym więcej hałasu. W rzeczywistości jest wprost przeciwnie – często to blendery tanie i o niskiej mocy są głośniejsze.

Podczas wybierania blendera patrz nie tylko na parametry, ale również dodatki. Standardem w urządzeniu jest końcówka miksująca, jednak bez trudu rozszerzysz jego funkcjonalność, wybierając model z końcówką do ubijania piany (np. z jajek lub śmietany) czy spieniania mleka. W niektórych zestawach znajdziesz też dodatkowe pojemniki: do miksowania, rozdrabniania.

2 komentarze do “Jak wybrać idealny blender?

  • 28 września, 2018 o 10:44
    Permalink

    Dla mnie wyznacznikiem do kupienia mojego blendera ronic była jego moc – chciałam kruszyć lód i robić własne masło orzechowe czy mąkę. Moc i odpowiednie ostrza to podstawa dla mnie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *