Czym zastąpić mleko?
Mleko pojawia się w naszej kuchni tak często, że czasem myślimy, że to produkt nie do zastąpienia. No bo czym zastąpić mleko w śniadaniach, deserach, kawie? Wbrew pozorom, rozwiązań jest sporo.
Mleko krowie przez jednych uważane jest za jeden z najzdrowszych produktów, inni twierdzą, że krowie mleko nie jest zdrowe dla człowieka. Niektórzy nie mogą go pić ze względu na alergię, u innych powoduje problemy z cerą. Czym zastąpić mleko, kiedy nie możemy go pić? Oto kilka moich sposobów, bo akurat od jakiegoś czasu też unikam mleka. To rady dla tych, którzy mogą jeść/pić nabiał, ale eliminują wyłącznie mleko.
Mleko w kawie – tu najłatwiej. Nie piję kawy z mlekiem, a bez mleka nie lubię, więc najczęściej zastępuję mleko śmietanką do kawy. Można też zamiast mleka dodać gałkę lodów. Ewentualnie jakiś zabielacz czyli śmietanka w proszku.
Mleko w naleśnikach. Ostatnio robiłam naleśniki bez mleka z wykorzystaniem jogurtu, ale tak naprawdę pomysłów jest wiele. Zamiast mleka do naleśników dodaję serek homogenizowany (tak jak w placuszkach z serka homogenizowanego), śmietanę, jogurt, mleko kokosowe, a można też usmażyć naleśniki z samej wody.
Czym zastąpić mleko krowie?
Mleko krowie można zastąpić także innym mlekiem, które nie zawiera laktozy. Wspomniałam już o mleku kokosowym, ale są jeszcze inne mleka: sojowe, ryżowe, migdałowe, orkiszowe, orzechowe. Można je przygotować samemu albo też kupić w sklepach ze zdrową żywnością i w sklepach dla alergików – często sprzedawane są nie jako mleko, ale napój – np. napój migdałowy. Można kupić takie mleko o smaku naturalnym lub wzbogacone, np. o smak wanilii. Mleko sojowe i kokosowe są też bardzo łatwo dostępne w hipermarketach. Niestety jego cena znacznie przewyższa cenę mleka krowiego.
Poza mlekiem krowim, w sklepach znajdziemy również mleko kozie. Jego zaletą jest to, że nie zawiera laktozy i w jego składzie są inne kwasy tłuszczowe niż w krowim mleku, łatwiejsze do strawienia przez nasz organizm.

CWMGary
Pingback: Dieta wegańska – przepisy, efekty