Wędzarnia ogrodowa – przydatne urządzenie czy fanaberia?

Wędzenie pokarmów to doskonały sposób na ich konserwację oraz nadanie im zupełnie nowego smaku oraz głębi. Wędzarnie bardzo często stały przy domach na wsi jeszcze w okresie przedwojennym – wówczas każdy samodzielnie wędził różne specjały i podawał je do jedzenia całej rodzinie. Obecnie bardzo chętnie wraca się do pomysłu wędzarni, jednak z troszkę innych pobudek.

Wędzarnia ogrodowa – fantastyczne urządzenie dla każdego

Wędzarnia ogrodowa będzie doskonałym pomysłem szczególnie dla tych osób, które mogą cieszyć się kawałkiem własnego ogrodu. Należy pamiętać, że obecnie na rynku dostępne są urządzenia o bardzo różnych gabarytach, dlatego wcale nie trzeba decydować się na dużą, murowaną budowlę.

Małe, kompaktowe urządzenia wyposażone w mocny uchwyt dzięki czemu można je swobodnie przenosić będą doskonałym pomysłem dla wszystkich osób, które nie chcą mieć wędzarni w ogrodzie na stałe. Takie produkty zbudowane są najczęściej ze stali nierdzewnej lub z blachy malowanej proszkowo, co stanowi zabezpieczenie przed wysoką temperaturą. Taką wędzarnię można zabrać ze sobą na wyjazd na kemping lub pod namiot.

Wędzarnia ogrodowa i jej najważniejsze zalety

Wędzarnia pozwala na samodzielne przygotowywanie smacznych potraw, którymi można pochwalić się przed znajomymi lub rodziną. W wędzarni można bez przeszkód wędzić różnego rodzaju produkty, począwszy od mięs i wędlin, poprzez ryby, a na serach skończywszy. Wszystkie będą odznaczały się wspaniałym aromatem oraz wybornym smakiem.

Ponadto samodzielne wędzenie produkt jest znacznie zdrowsze, niż kupowanie gotowych wędlin czy serów w sklepach. Zazwyczaj są one naszpikowane konserwantami i różnego rodzaju wzmacniaczami smaku, przez co mogą być wręcz szkodliwe.

Dostępne modele wędzarni

Oprócz dużych, profesjonalnych urządzeń obecnie na rynku można zakupić kompaktowe sprzęty, które można bez problemu przenosić. Małe wędzarnie przenośne lub wędzarnie elektryczne świetnie sprawdzą się w mniejszych ogrodach lub na kempingach.

Z kolei duże, murowane budowle lub drewniane konstrukcje będą doskonale pasować do ogrodów o znacznych wielkościach – należy wówczas jedynie wziąć pod uwagę ich stylistykę i ładnie wpasować je w otoczenie, by nawiązywały do aranżacji ogrodu, a nie się od niej odznaczały.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Gastrosilesia.pl


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *