Aktywność fizyczna w Polsce – raport

Jak wygląda aktywność fizyczna w Polsce? Na to pytanie, a raczej szereg pytań, odpowiedziała grupa ankietowanych na facebook’u. Jakie są wnioski z owego badania? Czy ludzie w Polsce ćwiczą?

Jak wygląda aktywność fizyczna w Polsce? Czy ludzie w Polsce ćwiczą? Dlaczego i jak? Na to pytanie, a raczej szereg pytań, odpowiedziała grupa ankietowanych na facebook’u, zaproszonych przez trenera Jakuba Piotrowskiego. Jakie są wnioski z owego badania?

Kto uprawia sport w Polsce?

Badanie przeprowadzone na facebook’u miało na celu określić jaki jest profil przeciętnej osoby uprawiającej sport w Polsce. Faktorami była płeć, miejsce zamieszkania, wiek. Jak się okazuje wyniki są bardzo podobne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Najchętniej uprawiającymi sport osobami są te w wieku od 26 do 35 lat, a ich ośrodkiem zamieszkania są duże miasta liczące sobie od 200 – 500 tysięcy mieszkańców. Wbrew powszechnej opinii osoby, które najczęściej decydują się na dodatkową aktywność fizyczną, to nie te, które wykonują ją w ramach swojego zawodu, a wręcz przeciwnie. Wszyscy ci, którzy w tygodniu godzinami siedzą za ekranem komputera w pozycji siedzącej.

Jak ćwiczą Polacy?

Polacy ćwiczą kilka razy w tygodniu. A swoją rutynę treningową praktykują już od co najmniej kilku lat. Panie – w ramach codziennej dawki ruchu – wybierają najczęściej zajęcia typu fitness. Wiele z nich chodzi również na siłownię, czy też wykonuje ćwiczenia siłowe w zaciszu domowym. Inne są amatorkami jazdy na rowerze. Panowie natomiast, do najbardziej popularnej – zdaje się – ostatnio formy ruchu, czyli biegania, dokładają także pływanie. Nie stronią także od sportów lubianych przez płeć piękną – siłownia, jazda na rowerze.

Motywacja do ćwiczeń

Zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn główną motywacją do podjęcia aktywności fizycznej jest poprawa samopoczucia, a także chęć redukcji wagi. Osoby, które ćwiczą regularne pierwsze pozytywne zmiany obserwują dość szybko, te, które za strój sportowy chwytają rzadziej, rzadko wskazują do znaczące efekty.

Wiele osób – którzy już podłapie „bakcyla” – nie chce odpuszczać i ćwiczy nadal. Chcą utrzymać swoje ciało w dobrej kondycji i zdrowiu, a także zapewnić sobie codzienną dawkę pozytywnych endorfin.

Pełna treść raportu jest dostępna pod adresem www.dietetykwszczecinie.pl/blog/aktywnosc-fizyczna-w-polsce-raport.html

2 komentarze do “Aktywność fizyczna w Polsce – raport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *